Kiedy dzieci wrócą do szkół? Kiedy zniesienie obostrzeń? Minister zdrowia odpowiada

20 Listopada 2020, 11:30

Kiedy uczniowie wrócą do stacjonarnej edukacji? Kiedy planowane jest zniesienie obostrzeń? - Między innymi na te pytania odpowiadał minister zdrowia Adam Niedzielski na antenie Radia Plus.

Kiedy powrót dzieci do szkół?

Minister zdrowia  Adam Niedzielski pytany w Radiu Plus o powrót do tradycyjnej edukacji stwierdził, że będzie to miało miejsce, kiedy "zejdziemy poniżej 15 tysięcy zakażeń, a nawet mniej"

- W tej chwili oscylujemy wokół 20 tysięcy i to jest jeszcze zbyt duża liczba, powoduje zbyt dużą presję na infrastrukturę szpitalnictwa żebyśmy takie decyzje podejmowali. Zastrzegam, że decyzja jest podejmowana przez Pana Premiera. Ja rekomenduję, ale proszę pamiętać, że są też inne perspektywy, przede wszystkim gospodarcze, które Pan Premier musi brać pod uwagę - mówił Adam Niedzielski.

Do 29 listopada obostrzenia bez zmian.

Minister mówił też o przygotowywanym planie odchodzenia od gospodarczych obostrzeń.

- Na razie na pewno do 29 listopada chcemy utrzymać ten stan regulacji zabezpieczający, jaki mamy w tej chwili. Dzisiaj będziemy mieli naradę z panem premierem, na której podejmiemy decyzję, co dalej, bo chcemy narzucić taką perspektywę planowania. To znaczy, abyśmy wszyscy z wyprzedzeniem wiedzieli, co nas czeka – oczywiście w zależności od tego, jaki będzie scenariusz rozwoju pandemii. Generalnie na razie mamy zdefiniowane ramy. To znaczy, że chcemy przestawić pewne kroki uzależnione od spełnianych kryteriów dotyczących liczby zachorowań i mniej więcej jak będzie ta ścieżka wyglądała - mówił Adam Niedzielski i dodał, że jeśli sytuacja się poprawi, to czeka nas powrót do zasad obowiązujących w strefach czerwonych.

Szczepionka przeciw chorobie COVID-19 bezpłatna

Minister zdrowia pytany o szczepionkę przeciw koronawirusowi SARS-CoV-2 stwierdził, że ta na pewno będzie rekomendowana, a nie obowiązkowa.

- Będziemy przekonywali wszystkich używając argumentów naukowych pokazując, że szczepienie jest bezpieczne. Absolutnie nie skorzystamy ze szczepionki, która jest niezweryfikowana przez międzynarodowe agencje, które są za to odpowiedzialne - podkreślił.

Jak dodał, szczepienia "będą dowolne i łatwo dostępne w sensie dostępności finansowej".

- Będziemy chcieli żeby ta szczepionka była bezpłatna, ale nie jest to wyłącznie decyzja ministra zdrowia. Przedstawiłem premierowi swoje rekomendacje - dodał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz