Ile maseczek wyprodukowały "polskie szwalnie"?

20 Listopada 2020, 15:23 maska maski maseczka maseczki rekawiczki wyroby medyczne srodki ochrony

- W ramach projektu Polskie Szwalnie wyprodukowano w sumie 175 mln sztuk maseczek - wynika z informacji przekazanych Polityce Zdrowotnej przez Agencję Rozwoju Przemysłu, która nadzorowała projekt. 

Projekt zapowiedział jeszcze w kwietniu prezydent RP, gdy wprowadzono obowiązek zakrywania ust i nosa w miejscach publicznych. Polskie szwalnie wyprodukują miliony maseczek

Projekt został już zakończony, dlatego postanowiliśmy zapytać ARP o efekty programu i liczbę wyprodukowanych maseczek.

Jak podkreślił rzecznik prasowy ARP Miłosz Marczuk, projekt został zakończony, a opierał się na dwóch założeniach. Po pierwsze "miał pomóc w utrzymaniu zatrudnienia w lokalnych firmach oraz uchronić polskie często niewielkie, rodzinne firmy przed zamknięciem produkcji". Rzecznik dodał, że "umowy zawarte między producentami odzieży a Agencją Rozwoju Przemysłu pozwoliły ocalić tysiące miejsc pracy w małych, rodzinnych szwalniach". - Szacujemy, że w projekcie uczestniczyło około 400 podmiotów - wskazał M.Marczuk.

Drugim celem projektu było "uruchomienie polskiej maszynowej produkcji maseczek różnego rodzaju".

 - Stąd w projekcie znalazły się zarówno małe podmioty koordynowane przez integratorów, jak i przedsiębiorstwa, które między innymi dzięki zleceniom z ARP S.A. zbudowały fabryki działające obecnie na rynku - zaznaczył rzecznik ARP.

Zapewnia, że założenia projektu zostały zrealizowane zgodnie z planem. - Zostało uratowane tysiące miejsc pracy, a fabryki działają na rynku i zapewniają krajową produkcję maseczek. Dzięki temu część tej strategicznej produkcji została utworzona w Polsce - wylicza.

- Jeśli chodzi o wolumeny, to w ramach projektu #Polskieszwalnie wyprodukowano 175 mln sztuk maseczek: 70 mln maseczek szytych, 105 mln – zgrzewanych, wyprodukowanych na zautomatyzowanych liniach produkcyjnych - podsumował rzecznik.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz