Obiecujące wstępne wyniki badań nad szczepionką AstraZeneca

20 Listopada 2020, 14:45 Szczepienia

Szczepionka przeciw koronawirusowi opracowana przez koncern AstraZeneca i Uniwersytet Oksfordzki wywołuje silną reakcję układu odpornościowego u osób powyżej 70. roku życia, co daje nadzieję na jej skuteczność - wynika z opublikowanych w The Lancet recenzowanych wyników badań II fazy klinicznej.

Wyniki opublikowane w czasopiśmie medycznym "Lancet" dotyczą II fazy badań klinicznych, przeprowadzonej na 560 uczestnikach, z czego 240 to osoby powyżej 70. roku życia, a 160 to osoby w przedziale wiekowym 56-69 lat.

Z badań wynika, że u zdrowych wolontariuszy w wieku 56 lat i więcej, zaobserwowano podobną odpowiedź immunologiczną, co u młodszych grup wiekowych. 

W badaniu nie zaobserwowano żadnych poważnych efektów ubocznych szczepionki.

AstraZeneca będzie prawdopodobnie trzecią firmą, która ogłosi wstępne wyniki badań nad swoją szczepionką przeciw koronawirusowi. Wcześniej zrobiły to Pfizer i BioNTech oraz Moderna, których skuteczność kandydatów na szczepionkę wyniosła ok. 95 proc.

Wstępne wyniki ostatniej, trzeciej fazy badań nad brytyjską szczepionką mogą ukazać się jeszcze przed świętami Bożego Narodzenia. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz