Czy NFZ skontroluje szpitale covidowe? RPO zaniepokojony

20 Listopada 2020, 16:52 koronawirus covid epidemia pandemia szpital zakaźny

Rzecznik Praw Obywatelskich jest zaniepokojony doniesienia medialnymi o "wręcz nieludzkim traktowaniu" chorych w niektórych placówkach covidowych. Według rzecznika, NFZ powinien skontrolować szpitale covidowe, aby ocenić, czy nie dochodzi w nich do naruszania praw pacjentów.

"Brak opieki nocą, bezskuteczne wołania o pomoc, pacjenci leżący na podłodze" – to m.in. o takich sytuacjach - jak podkreśla RPO - informują media.

Rzecznik przywołał m.in., że 16 listopada 2020 r. w TVN wyemitowano "wstrząsający materiał o braku opieki nad pacjentami w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu". "Z relacji pacjentów wyłania się obraz nieludzkiego ich traktowania. Trudno uwierzyć, że w podmiocie medycznym, gdzie przebywają osoby ciężko chore, często niesamodzielne, w godzinach nocnych nie ma personelu medycznego. Chorzy których stan zdrowia nagle się pogorszył, nie mają żadnych szans na pomoc, która mogłaby uratować im życie"- wskazuje RPO.

Jak relacjonuje, "celowo wycisza się sygnalizację dźwiękową aparatury medycznej, więc nawet jeśli personel jest obecny, pacjent nie otrzymuje  pomocy". RPO mówi ponadto o takich przypadkach jak "wołanie o pomoc, pacjenci leżący w zanieczyszczonej pościeli, pacjent leżący na podłodze, wulgarny język, brak empatii".

Podobną skalę zaniechań - jak zaznacza RPO - ukazał materiał TVN z 12 listopada o Powiatowym Szpitalu im. Władysława Biegańskiego w Iławie. "Zdarzyło się tam, że osoba w stanie zagrożenia życia nie otrzymuje żadnej pomocy, co  prowadzi do jej zgonu. Z relacji pacjentów wynika też, że personel medyczny oczekuje, że pacjenci lżej chorzy będą sprawować opiekę nad tymi ciężko chorymi". W tej sprawie RPO wystąpił już do Wojewody Warmińsko-Mazurskiego.

Adam Bodnar poprosił prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka o przesłanie wyników kontroli w Wielospecjalistycznym Szpitalu Miejskim im. Józefa Strusia w Poznaniu.

Według RPO monitorowania wymaga sytuacja w innych szpitalach "covidowych”, do których dziennikarze jeszcze nie dotarli, a gdzie - jak alarmuje - również może dochodzić do podobnej skali zaniedbań, mogących wyczerpywać znamiona tortur i nieludzkiego traktowania. RPP pyta czy NFZ rozważa takie stałe kontrole.

Źródło: RPO

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz