Szczepionka Pfizera czeka na dopuszczenie do obrotu przez FDA

23 Listopada 2020, 9:32 Szczepienia

Pfizer i BioNTech złożyły w amerykańskim urzędzie ds. leków i żywności (FDA) wniosek o dopuszczenie ich szczepionki na Covid-19 do obrotu. Posiedzenie ekspertów urzędu w tej sprawie wstępnie zaplanowano na 8-10 grudnia. Firma zapowiadała, że będzie w stanie rozpocząć dystrybucję swojego produktu tuż po decyzji FDA.

Po tym jak Pfizer i BioNTech złożyły w FDA wniosek o dopuszczenie ich szczepionki na Covid-19 do obrotu, urząd wskazał, że decyzję wyda w ciągu paru tygodni. 

Według stacji CNBC, doradcy urzędu zostali poinformowani, że posiedzenie ws. szczepionki Pfizera zostało wstępnie zaplanowane na 8-10 grudnia.

Oznaczałoby to, że zgoda na wprowadzenie szczepionki do obrotu będzie wydana za 17 dni.

Koncern Pfizer już rozpoczął produkcję szczepionki i zapowiadał, że w związku z tym będzie gotowy do dystrybucji swojego produktu w ciągu paru godzin po decyzji FDA.

Oznacza to, że szczepionki na amerykańskim rynku będą dostępne już 11 grudnia.

Pfizer i BionTech złożyły wnioski o zgodę na wprowadzenie do obrotu swojej szczepionki także w Unii Europejskiej, Wielkiej Brytanii, Kanadzie oraz Japonii.

Jak zapowiadała przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, decyzja Unii powinna się pojawić w drugiej połowie grudnia.

Kiedy szczepionka pojawi się w Polsce?

Premier Mateusz Morawiecki wskazywał w sobotę, że "przed nami pewien okres, który nazywamy "100 dni solidarności". - To dlatego, że na końcu tego okresu jest wysoce prawdopodobne, że będzie dostępna szczepionka - mówił M. Morawiecki..

Przypomnijmy, że Pfizer informował, iż w tym roku wyprodukuje 50 mln dawek szczepionki, a w 2021 r. planuje wyprodukować kolejne 1,3 mld dawek. 

Polecamy także:

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz