A.Niedzielski: w styczniu chcemy zacząć szczepić medyków i służby mundurowe

23 Listopada 2020, 10:50 Adam Niedzielski NFZ

- Chcemy zacząć szczepienia (przeciwko koronawirusowi - przyp. red.) w styczniu - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek w RMF FM dodając, że jest w kontakcie z dwoma producentami szczepionki, którzy są najbardziej zaawansowani. Jak dodał deklarują oni, iż "już w grudniu będzie dostawa po milion szczepionek na nasz rynek". Minister wskazał, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną medycy, służby mundurowe i ci, którzy są najbardziej wyeksponowani na wirusa. 

Niedzielski poinformował, że firmy pracujące nad szczepionką na koronawirusa deklarują, iż "już w grudniu będzie dostawa po milion szczepionek na nasz rynek". - Czyli mielibyśmy pulę blisko 2 milionów szczepionek - podsumował minister.  

- Chcemy zacząć szczepienia w styczniu - zapowiedział wskazując, że w pierwszej kolejności zaszczepieni zostaną medycy, służby mundurowe i ci, którzy są najbardziej wyeksponowani na wirusa. Pozostali obywatele mają być szczepieni stopniowo. - Deklaracje są takie, że w pierwszym kwartale będziemy mieli dostarczone tyle, że każdy kto będzie chciał, to się zaszczepi - dodał A.Niedzielski. 

Przesiewowe testy - gdzie i kiedy?

Szef resortu zdrowia był pytany również o przesiewowe testy na koronawirusa, które są planowane m.in. w Małopolsce i na Śląsku.

- Decyzja zapadnie w tym tygodniu. Brane są pod uwagę dwa modele: W jednym z nich damy uprawienia lekarzom rodzinnym. Każdy będzie mógł przyjść i zostać przebadany. Drugi model to wykorzystanie całej sieci punktów drive-thru. Pewnie będzie to obowiązkowe - wyjaśnił.

Jednocześnie odniósł się do pytania o mniejszą liczbę wykonywanych ostatnio testów na koronawirusa. - O tym przede wszystkim decydują lekarze rodzinni w Polsce. To, że jest mniej testów, oznacza że sytuacja się stabilizuje. Mniej ludzi zgłasza się lekarzy z objawami - przekonywał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz