W.Kraska: w najbliższych dniach szczegóły ws. badań przesiewowych

23 Listopada 2020, 13:17 diagnosta koronawirus covid epidemia pandemia lekarz ochrona osobista

W najbliższych dniach zespół ekspertów przedstawi, jak będą prowadzone te badania przesiewowe - zapowiedział w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Jak mówił, co badań tych zostaną wykorzystane szybkie testy antygenowe.

 

W. Kraska podczas konferencji w Głównym Inspektoracie Sanitarnym był pytany m.in. o wykorzystanie testów antygenowych i planowane badania przesiewowe.

Jak mówił, szybkie testy antygenowe II generacji już dotarły i są rozdysponowane po całej Polsce do SOR-ów i izb przyjęć, a mają być stosowane także w karetkach. Dostarczono już 1 mln testów, a kolejny milion ma dotrzeć do Polski.

- Chcemy, aby te testy antygenowe, które są już testami II generacji, gdzie czułość jest na poziomie 94 proc., chcemy, aby te szybkie testy, bo wynik jest w ciągu 15 minut, trafiły też do testowania przesiewowego - mówił.

Podał przykład Czech oraz Słowacji, gdzie były już prowadzone badania przesiewowe. - Na Słowacji przetestowano 3,8 mln obywateli Słowacji (...), było to zrobione w trzech etapach. Pierwszym był etap pilotażowy, kiedy wybrano cztery regiony, gdzie zostały przeprowadzone testy. Na podstawie wyników pilotażu przeprowadzono już w całym kraju badania przesiewowe, a po tygodniu powtórzono jeszcze raz w tych miejscach, gdzie wykrywalność była największa - mówił wiceminister. W jego ocenie metoda zastosowana w Słowacji jest dobra.

Ponadto wiceminister wskazał, że wyniki testów antygenowych, będą już wpisywane do systemu danych o nowych zakażeniach.

Przypomniał, że w Polsce wstępnie wytypowane są 3 województwa. -  najbliższych dniach zespół ekspertów z MZ przedstawi jak będą prowadzone te badania przesiewowe - zapowiedział.

Szczepionka przeciwko koronawirusowi

Wiceminister był też pytany o to, kiedy w Polsce pojawi się szczepionka na koronawirusa. Jak mówił, firmy rozpoczynają proces rejestracji. Według niego, "termin który wymienił premier, czyli 18 stycznia 2021 r., jest jak najbardziej realny".  - Firma, w której zamówiliśmy szczepionkę, już rozpoczęła produkcję - wskazał. Dodał, że w pierwszej kolejności szczepione będą osoby starsze, które chorują najciężej, najczęściej trafiają do szpitali i także największa jest w tej grupie liczba zgonów z powodu Covid. W pierwszej kolejności szczepieni będą również pracownicy medyczni i służby mundurowe.

Program powrotu do zdrowia

- Program 40 plus jest już gotowy - zapewniał wiceminister pytany o recovery plan. Jak mówił, program miał wejść na początku tego roku, jednak epidemia pokrzyżowała plany wprowadzenia go.

Wiceminister wyjaśnił, że tym programem będzie objętych ponad 13,5 mln Polaków. - Mam nadzieję, że w II kwartale 2021 zostanie uruchomiony dla osób 40-65 plus. Dodał, że program jest trochę inny dla kobiet i mężczyzn.

- W czasie epidemii w ograniczonym zakresie pacjenci zgłaszali się do lekarzy. Chcemy w przyszłym roku nadrobić te zaległości. Oprócz programu 40 plus chcemy znieść limity do specjalistów. Duży nacisk kładziemy też na onkologię i kardiologię, czyli rozszerzyć pilotaż onkologiczny na cały kraj, i wprowadzić podobny model w kardiologii - wskazał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz