Posłowie KO z kontrolą w MZ, KPRM i MSWiA

24 Listopada 2020, 16:56 stadion narodowy

Posłowie Koalicji Obywatelskiej prowadzili we wtorek w KPRM, MZ i MSWiA kontrole poselskie dotyczące szpitala na Stadionie Narodowym. Według nich, ogromne środki kierowane są na "działania pozorne".

Michał Szczerba i Dariusz Joński prowadzili we wtorek kontrolę w Ministerstwie Zdrowia, jako kontynuację kontroli w spółce PL2012plus z poniedziałku.

- Sprawdzaliśmy udział ministra zdrowia i konsultantów krajowych w zakresie przygotowania zadań dla szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym - powiedział M.Szczerba podczas briefingu. Wyjaśnił, że chodziło m.in. o wskazanie zadań, jakie resort opracowywał dla tego szpitala, a także o dokumenty w sprawie kosztów.

- Otrzymaliśmy z MZ pismo, w którym pan minister Niedzielski informuje nas, że przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia nie brali udziału w przygotowaniu wskazanych zadań dla szpitala narodowego, a ponadto w dyspozycji Ministerstwa Zdrowia nie pozostają żadne dokumenty, które dotyczyłyby funkcjonowania i przygotowań szpitala tymczasowego na Stadionie Narodowym - poinformował M. Szczerba.

W jego ocenie "jest to rzecz absolutnie nie do pomyślenia". Jak podkreślił, to potwierdza "przypuszczenia, że minister zdrowia przestał koordynować politykę zdrowotną zgodnie z zadaniami, które do niego należą w Radzie Ministrów".

Według niego, kontrola wykazała, że koncepcja szpitali tymczasowych opracowywana jest albo w KPRM, albo w MON, albo w MSWiA, co "pokazuje, że strategia ministra zdrowia jest całkowitą fikcją".

Podkreślił, że szpital na Stadionie Narodowym powstawał całkowicie bez dokumentów i wytycznych. 

Szef klubu KO Cezary Tomczyk i sekretarz generalny PO Marcin Kierwiński przed południem w kancelarii premiera rozmawiali z jej szefem Michałem Dworczykiem. Otrzymali dokumenty, które będą analizować. Z kolei posłowie Jan Grabiec i Robert Kropiwnicki udali się z kontrolą do MSWiA, ponieważ pod ten resort podlega szpital tymczasowy na Stadionie Narodowym. Według J.Grabca, ta placówka "nie wypełnia  swojej roli" (...),  nie ma tam pacjentów ciężko chorych na COVID". Wyjaśnił, że kontrola ma wyjaśnić, dlaczego w czasie pandemii i związanego z nią kryzysu w służbie zdrowia "ogromne środki kierowane są na działania pozorne - działania, dzięki którym powstaje kosztowne tło dla konferencji prasowych premiera Morawieckiego".

Zwracał też uwagę, że "prawdziwe" szpitale, które leczą pacjentów poważnie chorych, nie dostają wystarczającej pomocy.

Według R.Kropiwnickiego,  organizacja szpitala na PGE Narodowym pochłonęła olbrzymie koszty. - I trzeba sprawdzić, kto na tym faktycznie zarobił - wskazywał.

Na czwartek posłowie planują ponowną wizytę w spółce PL2012plus.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz