Rzecznik MZ: wtorkowy raport, to pierwszy z systemu elektronicznego

24 Listopada 2020, 14:02 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

- Wtorkowy raport o liczbie nowych zakażeń jest pierwszym z systemu elektronicznego EWP, bazującego na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów - podkreślił we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz. Raport ten uwzględnia też wyniki testów antygenowych i komercyjnych. Po południu ma ruszyć specjalna strona z danymi o zakażeniach.

W poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska oraz pełniący obowiązki Głównego Inspektora Sanitarnego Krzysztof Saczka na konferencji prasowej wyjaśniali powody wykrytych nieścisłości w danych o liczbie zakażeń. GIS zapowiedział, że od wtorku narzędzia rejestracji danych zostaną ujednolicone i będą opierać się wyłącznie na elektronicznym zbieraniu danych. GIS o rozbieżnościach w skali zakażeń: 22 tys. przypadków

Laboratoria mają wprowadzać dane o wynikach testów do systemu EWP w ciągu maksymalnie 48 godzin.

Podczas briefingu we wtorek rzecznik ministerstwa zdrowia Wojciech Andrusiewicz przekazał, że wtorkowa liczba nowych zakażeń - 10 139 -  to jest pierwszy raport z systemu elektronicznego EWP.

- Tam jest raportowany każdy przypadek. To jest system bazujący nie na raportach wojewódzkich stacji sanitarno-epidemiologicznych, ale na raportach bezpośrednio przekazywanych z laboratoriów wykonujących testy. Te dane są przekazywane w trybie ciągłym, tak naprawdę 24 godziny na dobę. Po każdym wykonanym teście, jeśli mamy wynik, jest on od razu zaraportowany w systemie - wyjaśniał W. Andrusiewicz.

MZ w raporcie o zakażeniach we wtorek poinformował, że 22 tys. przypadków, których dotyczyły nieścisłości i nie zostały wcześniej uwzględnione w statystykach, zostały przyporządkowane do globalnej liczby zakażeń stwierdzonych od początku epidemii. Jak mówił, teraz stacje powiatowe sanepidu będą je dodawać PESEL-ami do poszczególnych dni. Dodał, że wykazanie tych przypadków w dziennym raporcie mogłoby być mylące i sugerowałoby, że we wtorek mamy nie 10,1 tys., ale 32 tys. zakażeń.

Mniej zleceń od lekarzy POZ

Rzecznik odniósł się też do danych wskazujących na malejącą liczbę skierowań na wykonanie badania na obecność koronawirusa wystawianych przez lekarzy rodzinnych. - W ubiegłym tygodniu tych zleceń z POZ było 48 tys., dziś to jest 39 tys. Mamy więc 10 tys. spadku liczby zleceń z POZ, co przekłada się na wyniki, które będziemy notować w tym tygodniu, bo najwięcej testów jest wykonywanych ze zleceń z POZ dla pacjentów objawowych - wskazał.

Andrusiewicz poinformował, że także wszystkie testy antygenowe są raportowane na bieżąco w systemie elektronicznym EWP. - Do tej pory w Polsce wykonaliśmy ponad 70 tys. testów antygenowych. Ostatniej doby zaraportowanych wyników negatywnych było ponad 6 tys., a wyników pozytywnych blisko 1,2 tys. - podkreślił.

Jak mówił, w dziennych raportach uwzględniane są też na bieżąco wyniki testów wykonanych komercyjnie, a od 5 listopada jest już zaraportowanych jako pozytywne blisko 25 tys. testów komercyjnych.

Rusza specjalna strona z danymi

- Dzisiaj po południu będziemy chcieli specjalną stronę uruchomić zgodnie z zapowiedzią, którą przekładaliśmy państwu, gdzie będą dokładne raporty dotyczące województw i powiatów, skali zakażeń i skali zgonów - zapowiedział W. Andrusiewicz.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz