KE zatwierdzi w środę dostawę od Moderny 160 mln dawek szczepionki na Covid-19

24 Listopada 2020, 16:46

KE w środę zatwierdzi kontrakt z amerykańską firmą Moderna na dostawę 160 mln dawek szczepionki przeciw Covid-19 - zapowiedziała we wtorek szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.  To będzie już szósty kontrakt podpisany przez KE z firmami farmaceutycznymi.

- Tworzymy jedno z najbardziej wszechstronnych portfolio szczepionek przeciw Covid-19 na świecie. Bezpieczne i skuteczne szczepionki mogą pomóc nam zakończyć pandemię - poinformowała szefowa KE we wtorkowym oświadczeniu.

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu Moderna informowała, że jej produkt ma skuteczność na poziomie 94,5 proc. Moderna: szczepionka skuteczna w 94,5%

W sprawie zakupu szczepionek przeciw koronawirusowi UE rozmawia z kilkoma innymi producentami: Pfizer/BioNTech, CureVac, Sanofi-GSK, Johnson & Johnson oraz AstraZenecą. Z tymi firmami KE zawarła wstępne umowy na dostawy.

Szczepionki mają zostać rozdzielone między wszystkie kraje członkowskie według kryterium liczby ludności.

Europejska Agencja Leków (EMA), która zajmuje się m.in. rejestracją i dopuszczaniem leków do obrotu w UE, informowała w poniedziałek, że może zatwierdzić pierwsze szczepionki przeciw Covid-19 do końca obecnego lub na początku przyszłego roku. Komisja Europejska zapewniła, że z jej strony procedury zostaną przeprowadzone bezzwłocznie.

Von der Leyen w ubiegłym tygodniu wskazywała, że EMA może zatwierdzić szczepionki przetestowane przez koncerny Pfizer i BioNTech oraz Modernę w "drugiej połowie grudnia".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz