Samorząd pielęgniarek krytykuje poselski projekt dot. kadr medycznych

25 Listopada 2020, 10:26 pielęgniarka

Nowy pomysł rządu na "import" medyków spoza granic Polski to realne zagrożenie dla życia i zdrowia pacjentów - alarmuje Naczelna Izba Pielęgniarek i Położnych odnosząc się do poselskiego projektu dot. kadr medycznych, którego pierwsze czytanie ma się odbyć w czwartek.

Po tym jak projekt skrytykowała Naczelna Rada Lekarska Samorząd lekarski krytycznie o projekcie dot. kadr medycznych i wniosła o jego odrzucenie w całości, także środowisko pielęgniarek "alarmuje", że zaproponowane rozwiązania są nie do przyjęcia.

Chodzi o poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych (druk nr 763), który wpłynął już do Sejmu, a pierwsze czytanie ma odbyć się w czwartek na posiedzeniu sejmowej komisji zdrowia.

Jak podkreśla NIPiP, to kolejna regulacja złożona do Sejmu bez żadnych konsultacji ze środowiskiem medycznym.

"Projektodawca proponuje, aby poszukać kandydatów do pracy w polskich szpitalach wśród pielęgniarek i położnych spoza granic UE. To sugeruje, że wszystkie polskie pielęgniarki, położne znalazły już zatrudnienie i zasoby kadrowe zostały wyczerpane. To nie jest zgodne ze stanem faktycznym" - podkreśla samorząd pielęgniarek i położnych.

W ocenie Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych przyjęcie rozwiązań proponowanych w projekcie tej ustawy "niesienie ze sobą ogromne zagrożenie dla pacjentów, ale także systemu ochrony zdrowia".

Szczegóły, m.in. z czym wiąże się ryzyko przyjęcia tej regulacji, mają być przedstawione podczas zaplanowanego na środę briefingu przedstawicieli NIPiP przed siedzibą MZ.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz