"Ustawa covidowa" w Senacie. Kiedy głosowanie?

25 Listopada 2020, 11:56

Chodzi o poselski projekt noweli tzw. ustawy covidowej. Poprawka "ma naprawić błąd" posłów PiS a jej celem jest ograniczenie listy beneficjentów dodatku w wysokości 100% wynagrodzenia dla medyków zaangażowanych do walki z pandemią COVID-19.

W nocy z wrotku na środę (28 października) posłowie poparli - mimo zgłoszonego na komisji negatywnego stanowiska rządu - propozycję Senatu, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym w szpitalach covidowych i skierowanym  przez wojewodów do pracy przy covid) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na covid-19 lub podejrzanych o zakażenia.

Następnego dnia posłowie PiS złożyli w Sejmie projekt, którego celem jest - jak wskazano w uzasadnieniu - "konwalidacja błędu", który miał miejsce podczas rozpatrywania senackich poprawek. 

Do tej pory ustawa covidowa nie została opublikowana, ponieważ oznaczałoby to konieczność wypłaty dodatku dla wszystkich medyków. Stąd pomysł jej "szybkiej" nowelizacji. 

W ubiegłym tygodniu senacka komisja zdrowia zajmowała się projektem noweli i uznała go za niekonstytucyjny.

Na piątek zaplanowane jest posiedzenie Sejmu, gdzie posłowie mogliby przyjąć  lub odrzucić uchwałę Senatu ws. tej nowelizacji. 

Jednak w środę przed posiedzeniem plenarnym Senatu marszałek Tomasz Grodzki powiedział: „Wszystkie uchwały będą głosowane w piątek po południu, także spodziewam się, że Sejm będzie się musiał zebrać w poniedziałek lub wtorek".

- Jeśli idzie o uchwałę dotyczącą budżetu, to spodziewam się dyskusji. Komisje się zebrały. Przyjęły pewne poprawki. Czy na posiedzeniu plenarnym nie będzie więcej poprawek, tego nie możemy przewidzieć. Spodziewam się, że będą” – mówił na konferencji prasowej marszałek T. Grodzki.

- Wszystkie uchwały będą głosowane w piątek. Sejm będzie musiał się zebrać w poniedziałek lub wtorek - powiedział w środę przed posiedzeniem Senatu marszałek Tomasz Grodzki, pytany o prace nad nowelizacją ustawy covidowej przewidującej ograniczenie grypy medyków, która otrzymywać ma dodatki za pracę przy COVID-19.

W ubiegłym tygodniu projektem noweli zajmowała się senacka komisja zdrowia Senacka Komisja Zdrowia ws.noweli ustawy covidowej: niekonstytucyjna

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz