Premier o oddawaniu osocza przez ozdrowieńców

25 Listopada 2020, 16:39 krew krwiodawstwo badania hemofilia

- Można korzystać z ulgi podatkowej na darowizny, dwóch dni wolnych od pracy, ulgi na transport kolejowy, miejski i pakiet konsultacji medycznych - wskazywał w środę premier Mateusz Morawiecki korzyści dla ozdrowieńców, którzy oddają osocze wykorzystywane następnnie w leczeniu pacjentów z COVID-19. Podkreślał, że chodzi też o dobro, którego nie sposób wycenić. Osocze od ozdrowieńców podano dotychczas ok. 8 tys. chorych.

- Z jednej strony cały czas w ostatnich tygodniach przyrasta liczba dostępnych łóżek, ale na szczęście też coraz mniej pacjentów potrzebuje łóżek i łózek respiratorowych - mówił premier. Podkreślił, że wzrasta też liczba ozdrowieńców. - W ostatnim czasie to 15 tys. osób - wskazał. Jednak mimo to, to nadal nie możemy uznać poziomu zakażeń za sygnał trwałej stabilizacji, trwałej stabilności - zastrzegał. 

 Jak dodał, " na całym świecie trwa wyścig z czasem na wynalezienie leku, a ostatnio szczepionek". - Nie mamy odpowiedniego leku, ale wiemy, że osocze ozdrowieńców podane w odpowiednim momencie może podnieść szanse na wyzdrowienie - mówił szef rządu.

 - Osocze ozdrowieńców jest tym lekiem, który na tym etapie walki z pandemią jest bardzo ważny, jest substancją ratującą życie i dlatego, jeśli ktoś decyduje się na oddanie osocza to jest nie tylko szlachetny czyn, ale także akt, który może oznaczać uratowanie życia i zdrowia wielu osób - mówił.

Jak wyjaśnił, osocze od jednej osoby można podać trzem chorym. Przypomniał, że osocze mogą oddać osoby, które przeszły koronawirusa co najmniej 28 dni wcześniej, posiadają w organizmie przeciwciała, mają od 18 do 65 lat, nie biorą żadnych leków i czują się dobrze.

- Zwracamy się do wszystkich z prośbą, żeby zasób osocza ozdrowieńców zapewnił bezpieczeństwo leczenia. Wczoraj mieliśmy zgłoszone zapotrzebowanie na 450 jednostek, co oznacza, że dziennie musiało się znaleźć 150-200 dawców, żeby to zabezpieczyć - mówił z kolei minister zdrowia Adam Niedzielski. - To zagadnienie krytyczne, żebyśmy skutecznie bronili się przed rosnącą liczbą zgonów - wskazywał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz