Lekarze rodzinni chcą szczegółów ws. szczepienia na COVID

27 Listopada 2020, 11:09 Szczepienia

Dopracowania szczegółów dotyczących szczepień przeciw COVID-19 oczekują lekarze rodzinni zrzeszeni w Porozumieniu Zielonogórskim oraz w Porozumieniu Pracodawców Ochrony Zdrowia. Jednocześnie deklarują gotowość do włączenia się w proces tych szczepień. Wskazują, jednak że rozwiązania nie były z nimi konsultowane, a jak ostrzegają, bez dodatkowych uzgodnień i przygotowań dotyczących szczepienia przeciwko COVID-19, może w tym zakresie zapanować chaos.

Zarząd Funkcyjny Federacji Porozumienie Zielonogórskie przekazuje w komunikacie do swoich członków, że w związku z zamieszczonymi na Portalu Świadczeniodawcy i portalu SZOI plikami, w sprawie spełniania warunków do wykonywania szczepień przeciwko COVID-19 przez świadczeniodawców POZ, informuje, że sprawa ta nie była konsultowana z przedstawicielami tej organizacji.

"Nagłość i pośpiech przy podejmowaniu tak poważnego wyzwania jest dla nas niezrozumiały i grozi całkowitym chaosem organizacyjnym. Federacja zaleca swoim członkom wstrzymanie się z odpowiedziami na zadawane w tych dokumentach pytania do czasu wyjaśnienia wszystkich kwestii związanych z przygotowaniem systemu ochrony zdrowia do akcji szczepień przeciwko COVID-19 w naszym kraju” - radzi Federacja w w komunikacie.

Zapewnia jednocześnie, że pozostaje w gotowości do rozmów z osobami odpowiedzialnymi w naszym państwie za przeprowadzenie tego przedsięwzięcia. "Oczekujemy na konstruktywne i przemyślane projekty działań. Pragniemy po partnersku wypracować najlepszą opcję postępowania. Jesteśmy gotowi wypełniać zobowiązania wobec pacjentów zgodnie z naszą misją” - oświadczył zarząd Porozumienia Zielonogórskiego.

Z kolei Porozumienie Pracodawców Ochrony Zdrowia w temacie szczepień na COVID-19 zwróciło się w listach do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, pełniącego obowiązki prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia Filipa Nowaka oraz do wiadomości premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak podkreśla PPOZ, nieznana jest, jak na dzień dzisiejszy charakterystyka nowej szczepionki, "dlatego trudno ocenić czy warunki, jakie obecnie spełniają placówki POZ dla wykonania szczepień będą wystarczające dla szczepień przeciwko COVID-19".

"Zakładając, że nie pojawią się dodatkowe, nowe wymagania, świadczeniodawcy POZ zamierzają przystąpić do szczepień, jak tylko szczepionka pojawi się na rynku i zostaną dopracowane zasady. Szczepienia mogą być wykonywane zgodnie z przyjętymi w placówkach POZ harmonogramami szczepień" - zapewniają.

Jednak -jak wskazują - mając na uwadze nowy produkt i nowe wymogi temat ten wymaga naszego szczegółowego omówienia.

Źródło: PPOZ, Porozumienie Zielonogórskie

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz