MZ: budowa szpitali tymczasowych nie zostanie wstrzymana

27 Listopada 2020, 13:23 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

Budowa szpitali tymczasowych nie zostanie wstrzymana mimo spadającej liczby nowych zakażeń, ponieważ placówki te mają być gotowe na ewentualną trzecią falę epidemii - podkreślił w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Rzecznik MZ podczas piątkowej konferencji prasowej wskazywał, że liczba dziennych zakażeń ustabilizowała się na poziomie 16, 17 tys., jednocześnie podkreślając, że to nadal duża liczba.

Jak dodał, ok. 10-15 proc. obecnych zakażonych może trafić do szpitala, a wśród tych osób, będą także pacjenci, które znajdą się pod respiratorami, w stanie ciężkim, a niektórzy z nich - niestety umrą.

Odnosząc się do wysokiej liczby zgonów mówił, że są to osoby, które zakażały się, gdy liczba nowych przypadków sięgała około 27 tys.

Jednocześnie stwierdził, że mniej osób objawowych trafia do lekarza, o czym świadczy m.in. liczba testów zleconych przez POZ. Natomiast systematycznie rośnie liczba łóżek dla pacjentów covidowych. Jak podkreślił, budowa szpitali tymczasowych nie zostanie wstrzymana w żadnym województwie, ponieważ szpitale te mają być zabezpieczeniem na ewentualną III falę koronawirusa.

Wyjaśnił, że łóżka w szpitalach tymczasowych nie są raportowane, jako te dostępne dla pacjentów z COVID-19.

Święta w małym gronie

Na pytanie o święta Bożego Narodzenia i wytyczne co do liczby gości podczas świąt, wyjaśnił, że na Wigilii mogą przebywać domownicy plus maksymalnie pięć osób z zewnątrz.

Zastrzegał, że "taki przepis nie funkcjonuje tylko w Polsce". Jednocześnie wskazał, że "nikt nie wyśle wojska czy policji do domów na wigilijną kolację", aby kontrolować przestrzeganie tych zapisów, ponieważ jest to kwestia naszej odpowiedzialności. Jednak ewentualne złamanie tych przepisów - jak wskazywał - może się skończyć sankcjami, np. mandatem.

Dodatki dla medyków

Rzecznik odniósł się też do kwestii wypłaty dodatków dla medyków za prace przy COVID oraz procedowanej w Sejmie noweli tzw. ustawy dotyczącej dodatków dla personelu medycznego delegowanego przez wojewodów.

- Od 1 listopada będą wypłacane dodatkowe wynagrodzenia dla całego personelu walczącego z Covid-19 w szpitalach II i III poziomu, dodatkowo dla ratowników medycznych oraz diagnostów laboratoryjnych w laboratoriach szpitali - zapewniał W.Andrusiewicz.

Wyjaśnił, że "1 listopada minister zdrowia Adam Niedzielski wydał polecenie Narodowemu Funduszowi Zdrowia wypłaty dodatkowych 100 proc. wynagrodzenia dla całego personelu medycznego, który pracuje na pierwszej linii walki z Covid-19".

- To nie jest tak, że dodatki zostaną przyznane tylko osobom wskazanym w ustawie, ponieważ w tej chwili odbywa się aneksowanie umów między szpitalami a NFZ - stwierdził. Dodał, że "na podstawie tych aneksów już za listopad będą wypłacane dodatkowe wynagrodzenia dla personelu, który walczy z Covid-19 w szpitalach II i III poziomu, a dodatkowo także dla ratowników medycznych oraz diagnostów laboratoryjnych w laboratoriach covidowych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz