Senat za odrzuceniem noweli ust. covidowej dot. dodatków dla medyków

28 Listopada 2020, 7:44 SENAT

Za odrzuceniem nowelizacji ustawy covidowej opowiedział się Senat w piątek (27 listopada) wieczorem.  Nowela zakłada, że dodatki za pracę przy COVID-19 będą wypłacane nie wszystkim medykom w nią zaangażowanym, ale tylko pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy. Senacką uchwałą za odrzuceniem jeszcze w sobotę zajmie się Sejm, gdyż głosowania zaplanowano na sobotę na godz. 13.00.

Za odrzuceniem  noweli ust. covidowej głosowało w piątek wieczorem 51 senatorów, przeciw było 47. Nikt się nie wstrzymał.

Nowelizacja przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy na mocy decyzji administracyjnej, a nie wszystkim w nią zaangażowanym. Nowela zawiera też zapisy odbierające prawo do 100 proc. wynagrodzenia pracownikom podmiotów leczniczych, którzy przebywają na kwarantannie lub izolacji z powodu covid. 

Ponadto nowela znosi obowiązek prezesa NFZ do tego, by skorygował plan finansowy na 2020 roku, by zapewnić podmiotom leczniczym podwyżkę opłaty ryczałtowej o co najmniej o 15 proc. Nowela usuwa też przepis, który zwalniał szpitale z konieczności zwrotu, części ryczałtu w powodu niezrealizowania przewidzianych świadczeń.

Nowela ta ma "naprawić" błąd popełniony przez posłów PiS w głosowaniach nad poprzednią nowelą ust. covidowej. Pod koniec października Sejm przegłosował bowiem poprawki Senatu  i mimo negatywnego stanowiska rządu, posłowie poparli m.in. poprawkę, zgodnie z którą dodatek w wysokości 100 proc. wynagrodzenia przysługiwać ma wszystkim (a nie tylko tym skierowanym do pracy) pracownikom ochrony zdrowia zaangażowanym w leczenie chorych na COVID-19 lub podejrzanych o zakażenie. Ustawa została 3 listopada podpisana przez prezydenta, jednak do tej pory nie została opublikowana w Dzienniku Ustaw. 

Tuż po przegłosowaniu z "błędem" posłowie PiS złożyli projekt kolejnej nowelizacji w celu naprawy błędu tzw. konwalidacji podczas rozpatrywania senackich poprawek do poprzedniej noweli covidowej. Nowela ta, nad którą właśnie prace zakończył Senat, przewiduje więc, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym, czyli przywraca pierwotny kształt z projektu.

Resort zdrowia zapewnia, że dodatki otrzymają nie tylko osoby wskazane w ustawie, ale zgodnie z poleceniem wydanym przez ministra zdrowia prezesowi NFZ, dodatki takie będą wypłacane na podstawie aneksów umów ze szpitalami, dla całego personelu walczącego z Covid-19 w szpitalach II i III poziomu, a dodatkowo dla ratowników medycznych oraz diagnostów laboratoryjnych w laboratoriach szpitali, które wykonują testy w kierunku koronawiursa.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz