Sejm za złagodzeniem wymogów wobec medyków spoza UE

28 Listopada 2020, 8:33 sejm

Sejm uchwalił w piątek wieczorem ustawę o kadrach medycznych, która łagodzi wymogi przy zatrudnianiu w Polce lekarzy spoza Unii Europejskiej. Projekt ustawy krytykowały samorządy zawodów medycznych oraz opozycja wskazując, że obniżenie tych wymogów, to zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów.

Chodzi o poselski projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych, który przewidywał m.in., że pielęgniarki, położne, ratownicy medyczni i lekarze spoza Unii Europejskiej mają być przyjmowani do pracy na uproszczonych zasadach. Ma to służyć - w ocenie autorów projektu - wzmocnienia kadr medycznych w związku z epidemią. 

Projekt zakłada też m.in. uproszczenie zasad powrotu do zawodu medycznego osobom mającym przerwę w wykonywaniu zawodu dłuższą niż 5 lat.

Po tym jak w czwartek sejmowa komisja zdrowia wykreśliła z projektu zapisy dot. ułatwień w zatrudnianiu lekarzy cudzoziemców, w piątek popołudniu ta sama komisja rekomendowała poprawkę klubu PiS zgłoszoną w trakcie II czytania, która je przywróciła. Sejm: debata nad projektem o kadrach medycznych spoza UE 

W piątek wieczorem odbyło się trzecie czytanie projektu i głosami posłów PiS, ustawa została uchwalona.

- Sejm uchwalił ustawę dotyczącą kadr medycznych z poprawkami przywracającymi zapisy dotyczące lekarzy cudzoziemców pomimo stanowczego sprzeciwu- napisała Naczelna Izba Lekarska na swoim profilu na Twitterze.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz