Zdrowotny tydzień w UE

30 Listopada 2020, 10:55 Unia Europejska, flaga

Grzywna dla firm farmaceutycznych, spotkanie przywódców państw grupy G20 i emisja obligacji o wartości 8,5 mld euro. Co jeszcze działo się pod koniec listopada w Brukseli? Poniżej skrót najważniejszych wydarzeń.

60,5 mln euro grzywny dla firm Teva i Cephalon

26 listopada Komisja Europejska nałożyła grzywnę na firmy farmaceutyczne Teva i Cephalon w wysokości 60,5 mln euro w związku z opóźnieniem wejścia na rynek tańszej wersji generycznej leku modafinil – przypisywanego na zaburzenia snu. Jak czytamy w oficjalnym komunikacie Komisji Europejskiej - umowa naruszyła unijne przepisy antymonopolowe powodując znaczne szkody dla pacjentów i straty dla systemów opieki zdrowotnej w UE, utrzymując wysokie ceny modafinilu. Całość komunikatu dostępna tutaj.

Trzecia emisja obligacji instrumentu SURE

25 listopada KE przeprowadziła trzecią już emisję obligacji społecznych w ramach instrumentu SURE, tym razem o łącznej wartości 8,5 mld euro. Bardzo wysokie zainteresowanie inwestorów obligacjami skutkowało korzystną ofertą cenową, co z kolei oznacza, że państwa członkowskie otrzymają w pożyczkach kwoty wyższe od tych, które będą musiały spłacić. Przypomnijmy, że środki z instrumentu SURE mają pomóc w walce ze skutkami pandemii koronawirusa, mogą posłużyć m.in. do sfinansowania niektórych działań w sektorze ochrony zdrowia.

Strategia farmaceutyczna dla Europy przyjęta

25 listopada Komisja Europejska przyjęła Strategię farmaceutyczną dla Europy. Celem przedstawionego rozwiązania jest zapewnienie dostępu do innowacyjnych i przystępnych cenowo leków, a także zrównoważony rozwój rynku farmaceutycznego. Strategia ma również zapewnić bezpieczeństwo lekowe krajom członkowskim UE. Dokument dostępny jest tutaj.

Zatwierdzenie kolejnej umowy na szczepionkę przeciwko koronawirusowi

25 listopada Komisja Europejska zatwierdziła kolejną umowę na zakup przyszłej szczepionki przeciwko koronawirusowi z firmą Moderna. Umowa dotyczy zakupu 80 mln dawek z możliwością zwiększenia tej liczby o kolejne 80 mln, w przypadku potwierdzenia jej bezpieczeństwa i skuteczności. To już szósta umowa podpisana przez KE w ramach unijnej strategii dotyczącej szczepionek. 

Raport „Jakość powietrza w Europie – 2020”

Według opublikowanego 23 listopada przez Europejską Agencję Środowiska raportu w Europie na przestrzeni ostatniej dekady jakość powietrza uległa poprawie. Pomimo tego faktu, z powodu zanieczyszczeń powietrze rocznie przedwcześnie umiera około 400 tys. Europejczyków. Ponadto, z raportu wynika, że Polska w 2018 roku była jednym z sześciu krajów Unii Europejskiej (obok Bułgarii, Chorwacji, Czech, Rumunii i Włoch) , który przekroczył dopuszczalną wartość dla drobnego pyłu zawieszonego (PM2,5). Cały raport dostępny tutaj.

Liderzy G20 o koronawirusie

W dniach 21-22 listopada odbył się doroczny szczyt liderów państw G20. Podczas wirtualnego spotkania - którego gospodarzem w tym roku była Arabia Saudyjska - przywódcy dyskutowali głównie na temat pandemii koronawirusa - dalszego postępowania, a także finansowania przyszłych szczepień. Ursula von der Leyen, przewodnicząca Komisji Europejskiej podczas spotkania zwróciła się do przywódców G20 o jeszcze większe nakłady na walkę z pandemią. Całość relacji dostępna jest tutaj.

dr Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz