A.Niedzielski o dodatkach dla medyków walczących z COVID

30 Listopada 2020, 12:21 pieniądze

- Wszystkie osoby, które walczą z covidem w jednostkach wyznaczonych przez wojewodów lub są skierowane bezpośrednio do walki właśnie przez wojewodów, otrzymają 100-procentowy dodatek do wynagrodzenia - zapewniał w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak mówił, podstawą jest obowiązująca od dziś nowelizacja ustawy covidowej oraz polecenie, jakie minister wydał prezesowi NFZ 1 listopada br.

W weekend została ogłoszona ostateczna wersja ustawy, która dotyczy dodatków, chciałby zdementować kilka fakenewsów, które pojawiły się na ten temat

Wszystkie osoby, które walczą z covidem w jednostkach wyznaczonych przez wojewodów lub są skierowani bezpośrednio do walki właśnie przez wojewodów, otrzymają 100 procentowy dodatek do wynagrodzenia.

Jak wyjaśniał A. Niedzielski, mamy dwie podstawy, które służą wypłacaniu tych dodatków. "Pierwsza z nich została uruchomiona 1 listopada br. Ja wydałem polecenie prezesowi NFZ, aby cały personel medyczny, który walczy z covidem w szpitalach II i III stopnia otrzymał taki dodatek" - wyjaśniał A. Niedzielski.

- Oprócz tej grupy, takiego personelu medycznego definiowanego jako lekarze, pielęgniarki, w związku z głosami środowiska, które wskazywały również ratowników medycznych, diagnostów laboratoryjnych, którzy pracują w walce bezpośredniej z covidem, ten dodatek został poszerzony również o te grupy - dodał.

Jeżeli chodzi o regulacje prawne, to ustawa, która obowiązuje od dzisiaj, bo wczoraj została ogłoszona, to personel medyczny, który jest delegowany przez wojewodę do walki z covid, również otrzymuje taki 100 proc. dodatek. Sejm zdecydował ws. dodatków dla medyków za pracę przy COVID

Przypomniał, że wcześniej takie dodatki były wypłacane trochę mniejszej grupie personelu medycznego i wynosiły 50 proc. wynagrodzenia. Dodał, że na wypłatę tych dodatków od 29 kwietnia, a formalnie od maja, zostało przeznaczone ponad 120 mln zł.

Chce zapewnić personel medyczny walczący z COID, że te dodatki zostaną wypłacone. Do 10 grudnia dyrektorzy szpitali złożą wnioski z listą  konkretnych pracowników, którzy są w tę walkę zaangażowani, a NFZ ma 7 dni na wypłatę, więc najpóźniej do 17 grudnia personel otrzyma dodatki naliczone za listopad.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz