Badania przesiewowe w kierunku koronawirusa: jakie szczegóły?

30 Listopada 2020, 14:08 diagnosta diagnostyka koronawirus wymaz covid epidemia pandemia

W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w poniedziałek. Jak doprecyzował, to lekarz POZ zdecyduje, czy test jest pacjentowi potrzebny. Z kolei w trzech województwach badaniom przesiewowym mają być poddani w styczniu nauczyciele "poziomu podstawowego i niżej".

Minister zdrowia Adam Niedzielski był pytany w poniedziałek podczas konferencji prasowej o programie Domowej Opieki Medycznej o zapowiedzi przesiewowych badań w kierunku koronawirusa.

Minister zapowiedział, że wkrótce przedstawi szczegóły.

Jednocześnie wskazał, że "w najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowe w POZ". -  Przygotowujemy się logistycznie do tego, a jeżeli chodzi o badania przesiewowe to w trzech województwach, czyli Podkarpacie, Małopolska i Śląskie, tutaj będziemy chcieli w pierwszej połowie stycznia przebadać nauczycieli poziomu podstawowego i niżej - poinformował A. Niedzielski.

Jak doprecyzował, jeżeli chodzi o POZ, to "lekarz rodzinny będzie osobą, która pilnuje racjonalności systemu". - Te zlecenia powinny się pojawiać wtedy, gdy zgodnie z wiedzą medyczną jest ryzyko zakażenia. Jeżeli lekarz uzna, że test jest niepotrzebny, to nie wystawi pacjentowi zlecenia - wyjaśnił.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz