Jak poinformował we wtorek minister zdrowia Adam Niedzielski na Twitterze, "od dziś lekarze rodzinni mogą rozliczać testy antygenowe wykonane w gabinecie. Na stronie http://testyantygenowe.mz.gov.pl lekarze mogą składać zamówienia na testy".
Ponadto A. Niedzielski zapowiedział, że od jutra testy antygenowe będą podawane w raportach.
We wtorek NFZ opublikował zarządzenie nr 189/2020/DSOZ z 1 grudnia br. zmieniające zarządzenie w sprawie zasad sprawozdawania oraz warunków rozliczania świadczeń opieki zdrowotnej związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19
Wprowadza ono zmiany dotyczące pojęcia gotowości do udzielania świadczeń w szpitalu tymczasowym oraz warunków ich finansowania biorąc pod uwagę moduły odpowiedniej liczby łóżek. Ponadto przewiduje możliwość wykonywania testów antygenowych w Podstawowej Opiece Zdrowotnej. NFZ wprowadza zmiany dot. szpitali tymczasowych
NFZ we wtorkowym komunikacie na stronie informuje, że "zarządzenie Prezesa NFZ wprowadza możliwość wykonania testów antygenowych w przychodniach POZ". Przypomina też, że testy antygenowe są już stosowane w oddziałach szpitalnych, SOR-ach, izbach przyjęć oraz w karetkach pogotowia przez ratowników medycznych.
Fundusz zastrzega, że lekarz POZ będzie mógł wykonać test antygenowy tylko podczas wizyty w poradni POZ lub podczas wizyty domowej.
Za każdy test antygenowy z pobraniem wymazu z użyciem własnych odczynników NFZ płaci 74,43 zł. Za samo pobranie materiału do testu - 42,03 zł. Szacując koszty wykonania testów antygenowych, Fundusz opierał się na analizie Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji Wydział Taryfikacji (AOTMiT).
Pomysł krytykują lekarze POZ Lekarze rodzinni krytykują pomysł testowania pacjentów w POZ