MZ wprowadza reglamentację leku Viregyt - K

01 Grudnia 2020, 12:09 Apteka

Ministerstwo zdrowia wydało obwieszczenie o reglamentacji sprzedaży leku na receptę. Chodzi o Viregyt-K, czyli lek stosowany w chorobie Parkinsona oraz dyskinezie późnej u osób dorosłych. Lek w ostatnich tygodniach zaczął znikać z półek w aptekach po doniesieniach pediatry i specjalisty chorób płuc z Przemyśla o stosowaniu leku w terapii COVID-19.

Chodzi o obwieszczenie MZ z 30 listopada br. w sprawie ograniczenia w ordynowaniu i wydawaniu produktów leczniczych na jednego pacjenta 

Jak czytamy, "od dnia 1 grudnia 2020 r.: 1) ogranicza się ilość wydawanego na jednego pacjenta w aptece ogólnodostępnej lub punkcie aptecznym produktu leczniczego Viregyt-K w ilości nie więcej niż 3 opakowania po 50 kapsułek na 30 dni". Chodzi o Viregyt-K (Amantadini hydrochloridum, kapsułki 100 mg, 50 kaps). Viregyt-K może być ordynowany i wydawany wyłącznie w następujących wskazaniach objętych refundacją: a) choroba i zespół Parkinsona, b) dyskineza późna u osób dorosłych – leczenie.

W ostatnich tygodniach w aptekach zaobserwowano wzmożone zainteresowanie lekiem Viregyt K, po tym jak pediatra i specjalista chorób płuc z Przemyśla, Włodzimierz Bodnar w zamieszczonej w sieci publikacji wskazał, że udokumentował ponad 100 przypadków wyleczenia pacjentów, u których stwierdzono COVID-19 właśnie przy pomocy chlorowodorku amantadyny, czyli substancji czynnej wchodzącej w skład leku Viregyt K. Według dra. Bodnara, ten sposób leczenia pozwala już w ciągu 48 godzin ustabilizować co najmniej 99 proc. ciężkich przypadków COVID-19, które obecnie wymagają leczenia szpitalnego.

W Polsce trwają już badania dotyczące działania amantadyny; zgodę komisji bioetycznej na ich prowadzenie otrzymał prof. Konrad Rejdak, szef Kliniki Neurologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego nr 4 w Lublinie. Amantadyna jest także badana w innych krajach, w tym w Stanach Zjednoczonych, Hiszpanii i Meksyku, jednak nie ma jeszcze zatwierdzonych wyników potwierdzających skuteczność tego leku w terapii COVID-19.

Źródło: MZ, mgr.farm

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz