Wielka Brytania dopuściła do użycia szczepionkę Pfizera

02 Grudnia 2020, 12:42 wielka brytania united kingdom

Wielka Brytania, jako pierwszy kraj na świecie, dopuściła do użycia szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Chodzi o szczepionkę opracowaną przez firmy Pfizer i BioNTech. To pierwsza taka decyzja na świecie, która jednocześnie oznacza, że w najbliższych dniach rozpoczną się szczepienia obywateli tego kraju.

Minister zdrowia Matt Hancock poinformował, że szczepienia mogą się zacząć już od przyszłego tygodnia.

Rząd przyjął w środę rekomendację niezależnej Agencji ds. Regulacji Leków i Produktów Zdrowotnych (MHRA), aby zatwierdzić szczepionkę COVID-19 firm Pfizer i BioNTech do użytku.

- Jest to następstwem wielomiesięcznych rygorystycznych badań klinicznych i dokładnej analizy danych przez ekspertów z MHRA, którzy stwierdzili, że szczepionka ta spełnia surowe normy bezpieczeństwa, jakości i skuteczności" - podkreślił brytyjski resort zdrowia w wydanym komunikacie. Ponadto, komitet ds. szczepień ma wkrótce opublikować szczegółowe zalecenia dotyczące zasad dystrybucji szczepionki wśród grup priorytetowych, takich jak pensjonariusze domów opieki, personel medyczny i pielęgniarski, osoby starsze i szczególnie narażone na zachorowanie z powodu innych schorzeń.

- MHRA, w pełni niezależny regulator, zatwierdził szczepionkę do wprowadzenia na rynek. NHS (publiczna służba zdrowia - przyp. red.) jest na to gotowa, więc od początku przyszłego tygodnia rozpoczniemy w tym kraju program szczepień ludzi przeciwko Covid-19. Jak wiemy z wcześniejszych zapowiedzi, szczepionka ta jest skuteczna. MHRA zatwierdziła ją jako klinicznie bezpieczną, a my mamy szczepionkę, więc to jest bardzo dobra wiadomość - powiedział stacji Sky News minister M.Hancock.

Amerykański koncern farmaceutyczny Pfizer w pierwszej połowie listopada poinformował, że opracowana we współpracy z niemiecką firmą biotechnologiczną BioNTech szczepionka przeciwko koronawirusowi ma ponad 90 proc. skuteczności. Późniejsze informacje wskazywały nawet na 95 proc. skuteczność.

Brytyjski premier Boris Johnson ocenił w środę, że dopuszczenie przez krajowego regulatora szczepionki przeciw Covid-19 to "fantastyczna wiadomość".

Wielka Brytania zawarła umowę na zakup 40 mln dawek tej szczepionki i ma nadzieję, że otrzyma jeszcze przed końcem roku pierwszych 10 mln dawek.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz