Jak wskazuje MZ w ocenie skutków regulacji, rozporządzenie ma umożliwić wypłatę świadczeniodawcom pełnej kwoty zobowiązania za listopad i grudzień 2020 r. pomimo niewykonania wszystkich zakontraktowanych świadczeń.
Resort zdrowia podkreślił, że w związku z pandemią COVID-19 wielu świadczeniodawców odnotowuje spadek liczby udzielanych świadczeń opieki zdrowotnej. "Powoduje to problemy z zachowaniem stabilności finansowej. Świadczeniodawcy, pomimo trwającej epidemii COVID-19, są gotowi do przyjmowania pacjentów zgodnie z harmonogramem określonym w realizowanej umowie. Jednakże często pacjenci nie zgłaszają się na umówione wizyty. Dotychczas świadczeniodawcy mogli otrzymać co miesiąc 1/12 kwoty zobowiązania wynikającej umowy, ale pod warunkiem jej rozliczenia, tj. zrealizowania świadczeń. W przeciwnym razie byli zobowiązani do jej zwrotu".
Rozporządzenie przewiduje więc, że świadczeniodawcy, którzy spełnią określone w nim warunki, pomimo wykonania tylko części zakontraktowanych świadczeń opieki zdrowotnej, otrzymają kwotę należności z tytułu realizacji świadczeń za okres sprawozdawczy listopad i grudzień 2020 r., ustaloną jako iloczyn odwrotności liczby okresów sprawozdawczych w okresie rozliczeniowym i kwoty zobowiązania dla danego zakresu świadczeń, bez konieczności jej rozliczenia do końca okresu rozliczeniowego.
Jakie warunki?
Placówki otrzymały taką możliwość pod pewnymi warunkami. Aby otrzymać należności za listopad i grudzień w kwocie 1/12 kwoty zobowiązania określonej w realizowanej umowie o udzielanie świadczeń placówka musi spełniać następujące kryteria:
1) Świadczeniodawca nie zgłaszał przerw w udzielaniu świadczeń z przyczyn innych niż określone w § 3a ust. 1 rozporządzenia ,tj.:
- wydania przez właściwy organ polecenia albo nałożenia obowiązku na podstawie art. 10 ust. 2, art. 10d ust. 2, art. 11 ust. 1-3, art. 11h ust. 1-3 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, zobowiązującego do realizacji świadczeń opieki zdrowotnej w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19;
- wydania decyzji przez organ Państwowej Inspekcji Sanitarnej;
- objęcia świadczeniodawcy kwarantanną z powodu narażenia na chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2, izolacją albo izolacją w warunkach domowych;