M.Dworczyk o dostępnych łóżkach covidowych i respiratorach

04 Grudnia 2020, 11:38

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk zapewniał w piątek, że w szpitalach są wolne łóżka oraz respiratory dla pacjentów covidowych, także na Mazowszu, a każdy szpital, który zgłosi uzasadnioną potrzebę dostarczenia takiego sprzętu, jest obsługiwany przez Agencję Rezerw Materiałowych. 

Odniósł się w ten sposób do doniesień prasowych o braku wolnego sprzętu, zwłaszcza na Mazowszu.

- Muszę odnieść się do fakenewsów przekazywanych przez parlamentarzystów opozycji o dostępności sprzętu medycznego. W niektórych mediach pojawiła się informacja od polityków opozycji, że brakuje respiratorów w szpitalach, a stoją takie wolne urządzenia np. w Szpitalu Narodowym  - mówił M. Dworczyk w piątek podczas konferencji dotyczącej szczepień przeciwko COVID-19. 15 grudnia będzie lista podmiotów, które będą szczepić przeciw COVID-19

-  Chciałbym zdementować te informacje i zaapelować do wszystkich polityków, niezależnie od tego, jakie barwy polityczne reprezentują, o odpowiedzialność i niewykorzystywanie epidemii do realizacji partykularych interesów - mówił M. Dworczyk. Podkreślił, że informacje przedstawione za pośrednictwem niektórych mediów "są nieprawdziwe".

- Dziś mamy ok. 18 tys. wolnych łóżek covidowych i ok. 1,3 tys. wolnych respiratorów dla pacjentów covidowych. Mam nadzieję, że nigdy nie będą zajęte - mówił. Dodał, że na samym Mazowszu, bo do tego odnoszą się wypowiedzi parlamentarzystów opozycji, mamy 2,8 tys. wolnych łóżek covidowych i 130 wolnych respiratorów.

- W ostatnich miesiącach Agencja Rezerw Materiałowych wydała 3996 respiratorów i 5447 kardiomonitorów. Każdy szpital, który zgłasza uzasadnioną potrzebę dostarczenia sprzętu typu respirator lub kardiomonitor, jest obsługiwany przez ARM - wskazał.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz