Szef klubu KO zaprezentował „Księgę prawdy o COVID-19”

04 Grudnia 2020, 12:51

"Księgę prawdy o COVID-19", czyli raport o działaniach rządu PiS w pandemii, zaprezentował w piątek szef klubu parlamentarnego Koalicji Obywatelskiej Cezary Tomczyk i wyjaśnił, że dokument przygotowali parlamentarzyści KO oraz eksperci. 

„Rząd mija się z prawdą”

– To jest właśnie księga prawdy o Covid. Księga prawdy, która została przygotowana przez parlamentarzystów Koalicji Obywatelskiej, przy współudziale ekspertów. To jest księga, w której znajduje się opis wszystkich błędów systemowych, które były zawarte – mówił C. Tomczyk podczas konferencji prasowej.

Jak mówił, "rząd mija się z prawdą w kwestii covidu, a Polacy przestali ufać rządowi ws. przekazywanych informacji". "Rząd bardziej dba o statystyki niż o ludzi. Na naszych oczach upada gospodarka, system ochrony zdrowia, a z drugiej strony widzimy premiera, który mówi, że epidemia jest w odwrocie" - zaznaczył.

Przedstawił także mapę zakażeń ECDC. – Od wczoraj Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób przestało publikować dane, które pochodzą z Polski – podkreślał prezentując mapę o zakażeniach. – To jest oficjalna mapa, która jest pokazywana w całej Europie. Jak państwo widzą, dzisiaj Polska jest zaznaczona kolorem szarym. Polska zaznaczona jest kolorem szarym dlatego, że europejskie agencje nie wierzą dzisiaj polskiemu rządowi. Nie wierzą w dane, które są przekazywane przez polski rząd – dodał.

Poseł Bartłomiej Sienkiewicz wyjaśnił, że raport skupia się na tym, jak rząd przygotował Polskę na II falę zachorowań, m.in. liczby łóżek. - To zapis zaniechań, błędów i bezradności w przygotowaniu Polski przez rząd na drugą falę koronawirusa. Skutek tego raportu polega na tym, że ilość zgonów nie jest wyłącznie kwestią obiektywną zetknięcia się z koronawirusem, ale kwestią zaniechań rządu i załamania się systemu ochrony zdrowi- mówił.

– Jak obywatele mają wierzyć rządowi, który jednego dnia zabiera dodatki pielęgniarkom, ratownikom i lekarzom, mówiąc, że kilkanaście miliardów zł zrujnuje Polskę, zrujnuje finanse publiczne, a drugiego dnia ten sam rząd, ustami premiera Morawieckiego, mówi, że 100 mld zł, to pieniądze bez których Polska może się obejść - mówiła z kolei posłanka Izabela Leszczyna. -  Premierze Morawiecki, pan i pana rząd pewnie się obejdą, ale my pytamy w imieniu tysięcy Polaków, którzy chorowali, chorują i w imieniu rodzin tych, którzy umarli, a nie musieli – dodała.  - Nie da się walczyć z epidemią bez pieniędzy - przekonywała.

Izabela Leszczyna przypomniała, że KO rekomendowali rządowi m.in. powszechne testowanie, zwiększenie finansowania na ochronę zdrowia.

 

Liczba zgonów

Cezary Tomczyk zwrócił uwagę na tragiczne statystyki dotyczące liczby zgonów. – Jest jedna liczba, jedna dana, który dotyczy tego co dzieje się w Polsce, która jest liczbą niepodważalną, której nawet rząd PiS nie jest w stanie przeinaczyć. Nie jest w stanie zmanipulować. To jest ogólna liczba zgonów, która dotyczy naszego kraju. Kiedy podsumujemy dane, które pochodzą z GUS, dojdziemy do prostego wniosku, że te dane są po prostu tragiczne – ocenił C.Tomczyk.

Na wsparcie swojej tezy Cezary Tomczyk pokazał statystyki dotyczące liczby zgonów w październiku i w listopadzie w poszczególnych latach. Możemy w bardzo jasny sposób zobaczyć, że zgony w październiku, czyli 49 132 zgony, to jest liczba ludzi, tragedii, historii ludzi, który od nas odeszli. Według rządu, z tej liczby, bo to jest o 15 tys. zgonów więcej niż w październiku ubiegłego roku, tylko 3 tys. to są zgony, które pokazuje dzisiaj polski rząd. Tylko 3 tys. umarło według rządu na Covid w październiku. Dzisiaj zadajemy podstawowe pytanie. Na co umarło pozostałe 12 tys. ludzi? Dzisiaj chcemy postawić bardzo jasną i mocną, polityczną tezę, że te 12 tys. Polaków nie musiało umrzeć. Umarło dlatego, że umarło poza systemem, że załamał się system ochrony zdrowia w Polsce, że nie przyjechały do nich karetki – podkreślał C. Tomczyk.

Podkreślał, że MZ i rząd nie potrafią tych danych wyjaśnić.

- Rząd przegrał tę walkę, przegrywa ją każdego dnia, a przecież my musimy ją wygrać (...) - wskazał C. Tomczyk.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz