Resort zdrowia przygotowuje się na III falę zakażeń koronawirusem

07 Grudnia 2020, 11:36 Ministerstwo Zdrowia

Dziś powstanie finalny projekt Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19 na rok 2021 - poinformował rzecznik prasowy resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz informując, że minister zdrowia przekaże szczegóły dotyczące planu we wtorek rano.

Przypomnijmy, że w ramach Narodowego Programu Szczepień rząd zamierza stworzyć punkty szczepień w każdej gminie (docelowo może to być nawet osiem tysięcy punktów w całej Polsce) i zaangażować nawet 50 tysięcy osób spośród personelu medycznego.

Przedstawiciele rządu mają nadzieję zrealizować minimalny cel, którym jest wyszczepienie połowy społeczeństwa, choć najlepiej byłoby ich zdaniem, gdyby zaszczepiło się nawet 70-80 procent Polaków.

Do dziś zgłosiło się ponad 200 podmiotów

NFZ już rozpoczął nabór do programu szczepień przeciwko COVID-19, a do tej pory chęć realizacji programu szczepień w swoich placówkach zgłosiło ponad 200 podmiotów publicznych i prywatnych - poinformował w poniedziałek rzecznik resortu zdrowia. Dodał, że są to zgłoszenia z weekendu i liczy, że od poniedziałku tych zgłoszeń będzie przybywać.

By zachęcić i doinformować interesantów, w najbliższych dniach w oddziałach wojewódzkich NFZ mają odbyć się dni otwarte, podczas których przedstawiciele gabinetów prywatnych i publicznych dowiedzą się jak spełnić kryteria przystąpienia do programu.

Wojciech Andrusiewicz zapytany o "wyśrubowane standardy" stwierdził, że "dobrze, że takie są". Dodał, że przyjęte wymagania minimalne gwarantują szybkie wyszczepienie społeczeństwa oraz spełnienie wszelkich standardów bezpieczeństwa.

Resort wciąż przygotowuje się na nadejście trzeciej fali zakażeń

Od weekendu na Mazowszu czynny jest kolejny szpital tymczasowy dla pacjentów covidowych. Rzecznik prasowy Ministerstwa Zdrowia poproszony o uzasadnienie otwarcia drugiego takiego szpitala w regionie, kiedy wciąż są setki wolnych łóżek w Szpitalu Narodowym, stwierdził, że "szpitale tymczasowe to bufor na trzecią falę COVID-19". Dodał, że trzecia fala zakażeń może nadejść na przełomie stycznia i lutego.

- Potrzebujemy buforu, szczególnie, że myślimy po odmrażaniu szpitali dla pacjentów niecovidowych. Nie chcemy powrócić do dużej liczby zgonów nie tylko z powodu koronawirusa, ale także z powodu innych schorzeń - mówił Wojciech Andrusiewicz.

Jak zapewnił, w całym kraju w szpitalach tymczasowych gotowych na przyjęcie pacjentów jest około 800 łóżek. - Nie wszystkie są uruchomione i nie jest tak, że NFZ płaci za każde łóżko w gotowości, ponieważ są one uruchamiane w pewnych segmentach - mówił rzecznik prasowy i dodał, że tych łóżek, "będzie na pewno więcej".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz