Agencja Badań Medycznych - jakie plany na przyszły rok?

07 Grudnia 2020, 13:06

Choroby rzadkie, zdrowie psychiczne, terapie w chorobach cywilizacyjnych - to m.in. te trzy obszary będą przedmiotem konkursów i wsparcia ze strony Agencji Badań Medycznych w przyszłym roku.

Plany Agencji na przyszły rok zdradził p.o. prezesa ABM Radosław Sierpiński w poniedziałek podczas śniadania prasowego dotyczącego rozstrzygnięcia konkursu w obszarze CAR-T. Kto dostanie od ABM 100 mln zł na rozwój terapii CAR-T?

Jak zapowiedział dr R. Sierpiński, podsumowanie roku bieżącego i wskazanie priorytetów na kolejny rok odbędzie się 10 grudnia podczas konferencji prasowej. Jednocześnie wskazał główne obszary projektów na kolejny rok.

- Jeżeli chodzi o osie priorytetowe, to my nadal współpracujemy bardzo istotnie z resortem (zdrowia - przyp. red.), bo mamy takie poczucie, że koleracja działań powinna się dziać na bieżąco, więc kontynuujemy nasze działania w zakresie wspierania innowacyjnych terapii w medycynie, ale już konkretnie kierowanych do pewnych dziedzin. Zaczynamy konkursem na badania kliniczne w chorobach rzadkich. Bardzo istotny temat zbieżny z planem dla chorób rzadkich - mówił dr R. Sierpiński.

- W kolejnym kwartale 2021 r. chcielibyśmy podjąć temat zdrowia psychicznego, tak na prawdę mental health, a więc tak na prawdę również neurologii- wskazał. Jak ocenił, to wyczekiwany i potrzebny program, który wzbogaci reformę zdrowia psychicznego, która w przyszłym roku powinna się dziać i mam  nadzieję, że również zmieni oblicze polskiej psychiatrii.

Z kolei końcówka roku, to - jak mówił szef ABM - okres wsparcia dla chorób cywilizacyjnych, a więc znowu ukłon w stronę onkologii, kardiologii. -Niewątpliwie będziemy chcieli również wesprzeć prace z zakresu diabetologii - zapowiedział.

Dodał, że "w odpowiedzi na postulaty środowisk naukowych, które b. dobrze przyjęły konkurs na stworzenie centrów wsparcia badań klinicznych, już na początku przyszłego roku odbędzie się kolejna runda tego konkursu, tym razem pięć kolejnych ośrodków, tak aby mapa terytorialna Polski została pokryta w sposób dokładniejszy".

- Nie zwalniamy tempa, wiele się będzie działo - zapewniał dr R. Sierpiński.

Plan dla chorób rzadkich na finiszu

Wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski ocenił, że plany Agencji wpisują się w linię realizowaną przez MZ i potwierdził ścisłą współpracę z Agencją.

- Szczególnie cieszą mnie planowane konkursy w obszarze chorób rzadkich - stwierdził i przypomniał, że w resorcie powstaje cały Plan dla chorób rzadkich. Jak ocenił, plan ten "powstaje w bólach". Dodał, że od dwóch lat MZ próbuje dopracować katalog działań do możliwości ośrodków. - Wydaje się, że osiągnęliśmy kompromis i zakończyliśmy pracę merytoryczną wspólnie z ekspertami (...) - wskazał.

- Ponieważ ten plan jest kompleksowy, podobnie jak Narodowa Strategia Onkologiczna, próbujemy teraz go wycenić. To jest dzisiaj jedyne co nas blokuje przed dalszym jego procedowaniem, żeby rzeczywiście realnie podejść do szacunków, zastanowić się jakie środki na jego realizację będą potrzebne - wskazał S. Gadomski.

-Bardzo się cieszę, że Agencja już w pierwszej połowie przyszłego roku wesprze mam nadzieję uruchomienie tego planu takim programem skierowanym do obszaru chorób rzadkich - stwierdził wiceminister.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz