W czwartek informacja EMA ws. szczepionek przeciw COVID-19

08 Grudnia 2020, 10:00 EMA

Dyrektor wykonawczy Europejskiej Agencji Leków (EMA) Emer Cooke, w najbliższy czwartek (10 grudnia), poinformuje członków Komisji ds. Środowiska i Zdrowia Publicznego Parlamentu Europejskiego o postępach w ocenie i zatwierdzaniu szczepionek przeciw COVID-19.

Oczy całej Europy skupione są teraz na proces rejestracyjny szczepionek przeciw COVID-19. Kiedy znamy wyniki wyścigu o szczepionki przeciw COVID-19 kluczową sprawą pozostaje rejestracja i wyszczepienia społeczeństwa. 

Program masowych szczepień ruszył już w Moskwie i Chinach (ale z wykorzystaniem niezatwierdzonych szczepionek) a od wtorku (8 grudnia), w następstwie decyzji brytyjskiego regulatora z 2 grudnia, kiedy to Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych i Wyrobów Medycznych stwierdził, że wyprodukowana przez firmy Pfizer i BioNTech szczepionka przeciw COVID-19 jest bezpieczna, rusza program szczepień w Anglii, Walii i Szkocji. 

Jednocześnie Szwajcarski regulator Swissmedica wstrzymał decyzje rejestracyjną trzech szczepionek z powodu braku ważnych danych dot. bezpieczeństwa, skuteczności i jakości produktów AstraZeneca, Pfizer/BionTech i Moderna.

Europejska Agencja Leków (EMA) jest odpowiedzialna za zatwierdzanie szczepionek w UE.

Polska, tak jak większość krajów UE czeka na decyzję EMA ws. dopuszczenia do obrotu potencjalnego remedium na epidemię. Dziś poznamy strategię dot. Narodowego Programu Szczepień, którego start planowany wraz z początkiem lutego.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz