Rząd przyzna przywileje osobom zaszczepionym na COVID-19

08 Grudnia 2020, 10:41

W styczniu rząd  zaczyna masową akcję szczepień przeciwko COVID-19. Potrwa ona kilka miesięcy. Szczepienia mają być dobrowolne, bezpłatne i bezpieczne. W pierwszej kolejności dostaną je medycy, osoby 60+, pensjonariusze DPS-ów i służby.  Ci, którzy się zaszczepią będą zwolnieni od razu z kwarantanny po kontakcie z osobą chorą.

W  w 2021 r.  chcemy uzyskać odporność populacji i przeprowadzić masowe szczepienia przeciwko COVID-19- zapowiedział podczas wtorkowej konferencji prasowej Michał Dworczyk, szef Kancelarii Premiera. Podkreślił, że zadaniem  rządu jest dostarczenie bezpiecznych, skutecznych szczepionek a same szczepienia mają być  przeprowadzane szybko i sprawnie. -Szczepionki muszą być darmowe i dobrowolne. Punkty szczepień  będą  łatwo dostępne. 11 grudnia zakończy się pierwszy etap zgłoszeń podmiotów, które będą pełnić rolę punktów. Do tej pory mamy tyle chętnych podmiotów, że możemy dziennie przeprowadzać 180 tys.- szczepień zapowiedział M. Dworczyk. 

 Narodowa Strategia Szczepień

Rząd we wtorek przekazał do konsultacji społecznych obszernych dokument, który jest Narodowym Programem Szczepień.  Do soboty zbiera uwagi i informacje -Pracując nad tą  strategią mieliśmy trzy priorytety: wiedza, bezpieczeństwo i dobrowolność. Wiedza jest najważniejsza bo daje możliwość podejmowania świadomych decyzji. My będziemy przekonywać do szczepienia, ale na podstawie  rzeczowych argumentów. Będziemy tworzyć specjalny serwis poświęcony szczepieniom. Powstanie infolinia pozwalająca odpowiadać na indywidualne pytania- zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Drugim priorytetem  rządu jest bezpieczeństwo. -Chodzi o dopuszczenie szczepionki do obrotu. To odbywa się zachowaniem procedur unijnych. My w tym też bierzemy udział. W strategii opisujemy rodzaje szczepień. Zakontraktowaliśmy je za pomocą Komisji Europejskiej. Można sprawdzić jak wyglądają badania kliniczne i przedkliniczne. Badania były wykonane na małych grupach testowych. Wszyscy możemy być pewni, że każdy kto  w Polsce zostanie zaszczepiony, otrzyma preparat badany wcześniej na dziesiątkach tysięcy osób- zapewniał minister A. Niedzielski.

 Monitoring zaszczepionych

Rząd zapowiedział także, że osoby zaszczepione będą monitorowane. Powstanie centralny rejestr osób zaszczepionych oraz  cały system zgłaszanie niepożądanych odczynów poszczepiennych. -Lekarz widząc, że pacjent ma niepożądany odczyn poszczepienny, będzie musiał zgłosić to do Sanepidu a ten do Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego. Wszystkie te dane będą upubliczniane- dodał minister A. Niedzielski. 

Podkreślił, że bezpieczeństwo szczepień związane jest też z monitorowanie osób zaszczepionych. - Stawiamy na dobrowolność  szczepień opartą na wiedzy i bezpieczeństwie. Dobrowolność  pozwala na korzystanie  też ze statusu ozdrowieńca. Osoby zaszczepione będą zwolnione z kwaranatnny po powrocie zza granicy- zapowiedział minister A. Niedzielski

 Kolejność  szczepień dla poszczególnych grup

  1. Medycy
  2. Pensjonariusze DPS i osoby 60+
  3. Nauczyciele, służby, pracownicy transportu, osoby poniżej 60 roku życia mające choroby współistniejące
  4. Pozostałe osoby, m.in. z branż dotkniętych koronawirusem

Obecny zaś na konferencji pro. Andrzej Horban, konsultant krajowy w dziedzinie chorób zakaźnych zaznaczył, że mamy w ostatnim czasie dużo zgonów z powodu COVID-19 i największą zachętą dla każdego obywatela  powinna  być wizja zmniejszenia liczby tych zgonów

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz