Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Dokument do opiniowania

08 Grudnia 2020, 17:16 Szczepienia

Rząd wyda 2,4 mld zł na szczepienia przeciwko COVID-19. Zakupi je od pięciu firm za pośrednictwem Komisji Europejskiej.

Rząd opublikował Narodowy Program Szczepień przeciwko COVID-19. Z rządowej strategii wynika, że szczepionki będą darmowe i nieobowiązkowe, ale obywatele mają być zachęcani do poddawania się nim.

- W strategii opisujemy rodzaje szczepień. Zakontraktowaliśmy je za pomocą Komisji Europejskiej. Można sprawdzić jak wyglądają badania kliniczne i przedkliniczne- zapowiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia podczas wtorkowej konferencji prasowej.

Z rządowego dokumentu wynika, że rząd wyda na szczepienia 2,4 mld zł. Pieniądze będą pochodzić z Funduszu Covidowego. W tej kwocie  ma się zawierać także wynagrodzenie dla przychodni POZ za to, że będą przeprowadzać szczepienia.

W strategii rząd podaje, że zakupi za pośrednictwem Komisji Europejskiej szczepionki od pięciu firm: AstraZeneca, Moderna, CureVac, Pfizer/BioNTech, Sanofi-GSK.

POZ-y będą szczepić trzema rodzajami szczepionek

Szczepienia będą realizowane trzema rodzajami szczepionek:

-Wirusowymi szczepionkami wektorowymi. Szczepionki te opierają się o wektory, którymi są aktywne wirusy zmodyfikowane w sposób minimalizujący ryzyko zakażenia. Przykładowo, mogą być to wirusy szczepionkowe, których skuteczność i bezpieczeństwo potwierdzono w przeszłości lub wirusy, które nie mogą powodować choroby u człowieka.

- Szczepionkami mRna: Szczepionki te zawierają informację genetyczną w postaci mRNA pozwalającą na produkcję w komórce wybranych białek patogenu, które następnie są prezentowane na powierzchni komórek naszemu układowi immunologicznemu. mRNA nie wnika do jądra komórkowego, gdzie znajduje się DNA (materiał genetyczny) i nie może wpływać na genom osoby zaszczepionej.

- Szczepionkami podjednostkowymi „subunit”. Szczepionki te zawierają w składzie oczyszczone, najbardziej immunogenne białka wirusowe. Po dostaniu się do organizmu muszą dostać się do komórek prezentujących antygen, które następnie wykorzystują je do wytworzenia specyficznej odpowiedzi immunologicznej.

Rząd zapowiedział także, że osoby zaszczepione będą monitorowane. Powstanie centralny rejestr osób zaszczepionych oraz  cały system zgłaszanie niepożądanych odczynów poszczepiennych.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz