EMA bez wniosku o zezwolenie na szczepionki z Chin i Rosji

09 Grudnia 2020, 11:19 EMA

Rosja i Chiny nie wystąpiły o zezwolenie Europejskiej Agencji Leków (EMA) na szczepionki przeciw COVID-19 - poinformowała w środę szefowa agencji Emer Cooke. Zdradziła też szacowany termin finalizacji przeglądu szczepionek od Pfizer i BioNTech oraz Moderny.

Dyrektor wykonawcza EMA, Emer Cooke zapytana przez dziennikarzy włoskiego La Repubblica, o szczepionki z Chin i Rosji stwierdziła, że "na razie nie starali się o zezwolenie na swoje szczepionki". Dodała, że gdy taki wniosek zostanie złożony, to EMA jest gotowa na analizę danych badań.

Chińskie i rosyjskie szczepionki już w użyciu

Na ten moment Chiny zatwierdziły już trzy potencjalne szczepionki opracowane przez Sinovac i państwową firmę Sinopharm w ramach procedury użytku w nagłych wypadkach. (Czytaj: Chińską szczepionkę przyjęło już milion osób)

Rosja była pierwszym krajem, który wydał zezwolenie regulacyjne na nowatorską szczepionkę przeciwko koronawirusowi, robiąc to jeszcze przed zakończeniem badań na dużą skalę i budząc tym samym obawy naukowców i lekarzy co do bezpieczeństwa i skuteczności produktu. (Czytaj: Rosja dopuszcza do obrotu szczepionkę na COVID-19)

Rosyjska szczepionka Sputnik V jest opracowywana przez moskiewski Instytut Badawczy Gamaleya i sprzedawana przez suwerenny fundusz majątkowy Rosji, Russian Direct Investment Fund (RDIF). W Moskwie już  od ubiegłego tygodnia ruszył program szczepień ochronnych z wykorzystaniem szczepionek Sputnik V.

Kiedy rejestracja amerykańskich i europejskich szczepionek?

Szefowa EMA zaprzeczyła, jakoby agencja miała poddać się presji politycznej w celu przyspieszenia procedury rejestracji, obecnie ocenianych w Agencji szczepionek przeciw COVID-19.

- Jeśli już, presja jest naukowa, ponieważ chcemy mieć pewność, że zrobimy to, co najlepsze dla obywateli- powiedziała Emer Cooke.

Szefowa Agencji poinformowała, że spodziewa się zakończenia przeglądu szczepionki Pfizer i BioNTEch do 29 grudnia i sfinalizowania przeglądu szczepionki Moderna do 12 stycznia.

Przypomnijmy, że Komisja UE dopuszcza szczepionki na podstawie opinii naukowej EMA i po konsultacji z 27 państwami UE.

źródło: Reuters

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz