Sejmowa komisja zdrowia o zapobieganiu reklamie wyrobów tytoniowych

24 Lutego 2016, 13:05

Dziś sejmowa komisja zdrowia obradowała nad informacją ministra zdrowia na temat zapobiegania reklamie e-papierosów i papierosów zgodnie z dyrektywą tytoniową UE. Resort reprezentował wiceminister Jarosław Pinkas.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych trafi wkrótce pod obrady Rady Ministrów. Implementuje on przepisy unijnej dyrektywy tytoniowej do krajowego porządku prawnego.

Według projektu zabrania się reklamy wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych i promocji wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych, pojemników zapasowych lub rekwizytów tytoniowych oraz reklamy i promocji produktów imitujących te wyroby, lub symboli związanych z używaniem tytoniu, wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych.

Wypełniamy dyrektywę tytoniową w sposób pryncypialny – zadeklarował na komisji zdrowia wiceminister Pinkas. Na leczenie chorób „odtytoniowych” NFZ przeznacza rocznie około 8 mld zł – dodał.

Dyskusja dotyczyła także planów resortu zdrowia zrównania tradycyjnych papierosów z innymi wyrobami tytoniowymi, w tym w szczególności z papierosami elektronicznymi. Nie wszyscy obecni na dzisiejszej komisji zdrowia zgadzali się z taką propozycją Ministerstwa. Nie znamy do końca stopnia szkodliwości e-papierosów, bo jako substancji szkodliwej, nie można ich poddać badaniom klinicznym, ale kiedyś na temat tradycyjnych papierosów też nie mieliśmy takiej wiedzy jak teraz – argumentował stanowisko resortu zdrowia J. Pinkas.

Trzeba chronić młodych ludzi przed e-papierosami. To jest przepustka do palenia tradycyjnych papierosów – tłumaczył Pinkas. Musimy walczyć ze stosowaniem elektronicznych papierosów w przestrzeni publicznej – dodał.

Trudno sobie wyobrazić, żeby Polska blokował dyrektywę tytoniową – mówił Marian Zembala, były minister zdrowia, obecnie poseł Platformy Obywatelskiej. W sprawie zakazu palenia tytoniu musimy być pryncypialni, bo lobbyści chcą wprowadzić e-papierosy tylnymi drzwiami – dodał.

Tego, że palenie papierosów jest szkodliwe, nikomu nie trzeba tłumaczyć – mówiła poseł J. Szczypińska z Prawa i Sprawiedliwości. Na projekt ustawy Ministerstwa Zdrowia czekam z wielką nadzieją – dodała.

Prof. Alicja Chybicka z Platformy Obywatelskiej mówiła, że każda metoda walki z nałogiem tytoniowym jest dobra. Liczba zachorowań na nowotwory stale rośnie – palenie jest jedną z przyczyn. Realizacja zapisów ustawy będzie jednak w Polsce bardzo trudna – powiedziała prof. Chybicka. Jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić, że mamy tu „modę na niepalenie” – dodała.

Posłowie podkreślali również ogromną rolę profilaktyki i edukacji w walce z paleniem tytoniu. Zdaniem wielu z nich, sukces w tej dziedzinie będzie można osiągną jedynie pod warunkiem skoordynowanych działań i ścisłej współpracy pomiędzy zdrowiem a edukacją. Wiele też zależy od jak najwcześniejszej edukacji antytytoniowej w szkołach i placówkach oświatowych.

Źródło: sejm.gov.pl

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz