A. Niedzielski: widmo trzeciej fali cały czas wisi nad całym światem

10 Grudnia 2020, 17:35 niedzielski sejm

Minister zdrowia Adam Niedzielski przedstawił w czwartek w Sejmie informację o stanie przygotowania podmiotów leczniczych na zwiększoną liczbę zachorowań na COVID-19 oraz działań podjętych w celu ograniczenia rozprzestrzeniania się wirusa SARS-CoV-2.

 

 

- Dyskusje dotyczące pandemii bardzo często, niestety, mieszają fakty z emocjami, pojawiają się fake newsy, szczególnie fake newsy kolportowane przez pseudoekspertów, którzy wypełniają przestrzeń internetu. Prowadzi to niestety do dezinformacji, budowania lęków, obaw, niepokoju i postawy strachu – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski w Sejmie.

Jak podkreślił szef resortu zdrowia, sytuacja epidemiologiczna jest lepsza niż trzy, cztery tygodnie temu, ale, to nie znaczy, że jesteśmy w pełni bezpieczni.

 - Niestety widmo trzeciej fali cały czas wisi nad całym światem, nie tylko nad Polską. I to widmo w niektórych miejscach na świecie się materializuje - mówił Adam Niedzielski przytaczając przykład Korei i Japonii, gdzie wystąpiła trzecia fala zakażeń.
 
Jakie działania rządu?

-Pojawiło się światełko w tunelu. Tym światełkiem są oczywiście szczepienia, których rząd polski zakontraktował blisko 62 mln, które zabezpieczają wszystkie potrzeby zaszczepienia dorosłych Polaków  - powiedział Adam Niedzielski w Sejmie.

Minister wyliczał m.in., że dbano o bufor bezpieczeństwa w dostępności do łóżek szpitalnych, podwajając ich liczbę w listopadzie względem października, dbano także o bufor bezpieczeństwa w dostępności do respiratorów, zorganizowano system dystrybucji tlenu czy zapewniono dostawy remdesiviru dla chorych.

Minister podkreślił, że w sytuacjach, gdy karetki jeździły od szpitala do szpitala resort zareagował tworząc określone rozwiązania.  

-To co ważne, co pomogło nam, by fala nie trwała długo, to obostrzenia i hamulec bezpieczeństwa, który nacisnęliśmy, wprowadzając te najbardziej dolegliwe obostrzenia. To zahamowało wzrost zachorowań – mówił Adam Niedzielski.

 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz