Zdrowotny tydzień w UE

14 Grudnia 2020, 10:16 Unia Europejska, flaga

Co wydarzyło się w ubiegłym tygodniu w Brukseli? Poniżej przedstawiamy skrót najważniejszych wydarzeń związanych z sektorem zdrowotnym.

Q&A dotyczące dopuszczenia do obrotu szczepionek przeciwko koronawirusowi

Na stronach Komisji Europejskiej ukazały się odpowiedzi na najczęstsze pytania dotyczące dopuszczenia do obrotu szczepionek przeciwko koronawirusowi na rynek UE. Informacje dotyczą m.in. etapów procesu dopuszczenia preparatów na rynek, listy producentów szczepionek, z którymi podpisano dotychczas umowy, a także procedury sprawdzania bezpieczeństwa preparatów. Q&A dostępne tutaj.

Posiedzenie Komisji specjalnej ds. walki z rakiem w PE

11 grudnia odbyło się kolejne posiedzenie Komisji specjalnej ds. walki z rakiem w Parlamencie Europejskim. Ostatnie spotkanie było drugą częścią bloku tematycznego dotyczącego czynników ryzyka chorób nowotworowych i profilaktyki onkologicznej. Podczas posiedzenia międzynarodowi eksperci przedstawili informacje dotyczące m.in. narażenia na różne rodzaje promieniowania, na zanieczyszczenie powietrza i pestycydy. W spotkaniu wzięli udział m.in. dr Joachim Schüz z Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem, Prof. Gunnar Johanson  z Karolinska Institutet oraz dr Cristina Martinez Gonzalez z University of Edinburgh. Całe posiedzenie można obejrzeć tutaj.

Jest porozumienie ws. programu „Horyzont Europa”

10 grudnia Parlament Europejski i Rada Europy osiągnęły porozumienie dotyczące programu „Horyzont Europa” będącego największym w historii międzynarodowym programem finansującym badania naukowe i innowacje. Budżet programu na lata 2021-2027 opiewa na 99.5 mld euro. Więcej o programie tutaj.

UE przygotowuje się na wariant „no-deal” w sprawie Brexitu

10 grudnia Komisja Europejska poinformowała, że nadal będzie dążyć do osiągnięcia porozumienia w sprawie Brexitu, jednak w obecnej sytuacji bardzo niepewne jest czy będzie ono obowiązywać od 1 stycznia 2021 r. KE wyróżniła obszary, w których mogą wystąpić istotne utrudnienia, jest to m.in. transport lotniczy i drogowy. Zaznaczono jednak, że brak porozumienia może spowodować zakłócenia w wielu innych obszarach życia publicznego.

Europejski pakt na rzecz klimatu

9 grudnia Komisja Europejska uruchomiła Europejski pakt na rzecz klimatu. Celem inicjatywy jest stworzenie platformy do wymiany informacji, prowadzenia debaty i podejmowania działań na rzecz klimatu. Inicjatywa jest częścią Europejskiego Zielonego Ładu uruchomionego rok temu m.in. w celu poprawy zdrowia społeczeństwa Wspólnoty. Więcej na temat Europejskiego paktu na rzecz klimatu tutaj.

Zwolnienie z podatku VAT szczepionek i zestawów do testów

7 grudnia wszystkie państwa członkowskie UE jednogłośnie zatwierdziły zwolnienie z podatku VAT szczepionek przeciwko koronawirusowi oraz zestawów do testowania. Nowe przepisy wejdą w życie od następnego dnia po opublikowaniu ich w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej i będą obowiązywać do końca 2022 r.

Większa gotowość Afryki na zagrożenia zdrowotne

7 grudnia Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) i Afrykańskie Centra ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (Africa CDC) podpisały porozumienie dotyczące poprawy gotowości Africa CDC na zagrożenia zdrowotne. Współpraca będzie odbywać się w ramach czteroletniego projektu „UE na rzecz bezpieczeństwa zdrowotnego w Afryce: ECDC dla Afrykańskich Centrów ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób” finansowanego ze środków UE. Więcej o Africa CDC tutaj

dr Paweł Koczkodaj

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz