FDA daje zielone światło dla szczepionki Pfizer i BioNTech

14 Grudnia 2020, 10:47 biały dom white house usa

Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła awaryjne użycie szczepionki firmy Pfizer. Od poniedziałku w Stanach rusza program darmowych szczepień dla obywateli.

Według badań ostatniej fazy testów klinicznych szczepionek, preparat firm Pfizer i BioNTech ma 95 proc. skuteczności, a przygotowywana we współpracy z amerykańskim Narodowym Instytutem Zdrowia substancja Moderny - 94,1 proc. FDA zapowiadała, że dopuści do użycia szczepionki przeciwko Covid-19 które mają udowodnioną ponad 50 proc. skuteczność.

W piątek FDA zatwierdziła szczepionki od firmy Pfizer i BioNTech w trybie awaryjnego użycia. Zdaniem ekspertów FDA, korzyści z użycia preparatu są większe niż ryzyko, jakie stwarza dla osób w wieku 16 lat i starszych.

Dystrybucja

Już od poniedziałku pierwsi obywateli powyżej 16 r. ż. otrzymają szczepienia przeciw COVID-19 od amerykańskiego i niemieckiego producenta. Docelowo w grudniu preparat otrzyma 20 milionów Amerykanów, w styczniu kolejne 30, a w lutym 50.

Pfizer deklaruje, że do końca roku może dostarczyć do Stanów Zjednoczonych dawki potrzebne do zaszczepienia 12,5 mln pacjentów. Moderna, która powinna uzyskać zezwolenie od FDA w ciągu tygodnia deklaruje dostawę szczepionek do zaszczepienia kolejnych 10 mln Amerykanów. Szczepienia są bezpłatne dla obywateli USA.

W Stanach Zjednoczonych szczepionki są dystrybuowane przez istniejący już federalny system do gubernatorów stanów, którzy sami zdecydują, gdzie preparaty te najpierw powinny być kierowane. Przy dystrybucji rząd współpracuje z firmami kurierskimi Fedex oraz UPS. 

Stany najbardziej dotknięte COVID-19

Stany Zjednoczone są jednym z najbardziej dotkniętych epidemią krajem na świecie. Zakażenie koronawirusem w tym kraju potwierdzono u ponad 16,7 mln Amerykanów, z powodu COVID-19 zmarło ponad 306  tys. osób. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz