Niemcy i Litwa wprowadzają twardy lockdown

14 Grudnia 2020, 11:47 diagnosta koronawirus covid epidemia pandemia lekarz ochrona osobista

Zamknięte sklepy, punkty usługowe i szkoły - to obraz najbliższego miesiąca w Niemczech i na Litwie, po tym jak rządy tych krajów poinformowały o wprowadzeniu twardego lockdownu.

W obu krajach obostrzenia obowiązywać będą od środy 16 grudnia.

Niemiecki lockdown z miękkiego na twardy

Kanclerz Niemiec Angela Merkel poinformowała w niedzielę, że od 16 grudnia do 10 stycznia otwarte mają być tylko te sklepy, które są niezbędne co codziennego życia, a także apteki i banki.

Zamknięte również zostaną zakłady usługowe tj. salony fryzjerskie, kosmetyczne i tatuażu.

W tym okresie zamknięte będą też szkoły, a niektórzy pracodawcy będą musieli zawiesić swoją działalność lub zlecić swoim pracownikom pracę w systemie zdalnym. 

Do 10 stycznia mają obowiązywać także restrykcje dotyczące kontaktów społecznych, które limitują spotkania do 5 osób z co najwyżej dwóch gospodarstw domowych, a wyjątkiem mają być święta Bożego Narodzenia, gdy razem będzie mogło przebywać do 10 osób. Dzieci w wieku poniżej 14 lat nie są objęte tym obostrzeniem.

Rząd federalny Niemiec i władze krajów związkowych zalecają obywatelom powstrzymanie się od sylwestrowych pokazów fajerwerków. Sprzedaż wyrobów pirotechnicznych ma być zakazana, podobnie jak ich stosowanie na ruchliwych placach i ulicach w celu uniknięcia tworzenia się dużych skupisk ludzkich.  

Obecnie w Niemczech obowiązują obostrzenia wprowadzone na początku listopada. Sklepy hurtowe i detaliczne są otwarte, ale na jednego klienta musi przypadać co najmniej 10 metrów kwadratowych powierzchni handlowej. Dotyczy to wszystkich sklepów o powierzchni do 800 metrów kwadratowych, natomiast w przypadku większej powierzchni należy zapewnić 20 metrów kwadratowych na klienta. Od sześciu tygodni, w kraju zamknięte są także wszystkie bary i restauracje. 

Do tej pory liczących 83,02 mln mieszkańców Niemczech, potwierdzono ponad 1,3 mln zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 22,4 tys. osób. Każdego dnia w kraju odnotowuje się ponad 20 tys. nowych infekcji.

Litwa na pierwszy miejscu względem liczby zakażeń COVID-19 na 100 tys. mieszkańców

Na Litwie od środy w związku z sytuacją epidemiczną zostanie zamkniętych większość sklepów. Wyjątkiem są sklepy,które są niezbędne co codziennego życia, a także apteki i banki.

Od 16 grudnia do 3 stycznia ograniczona będzie możliwość wychodzenia z domu, a poza teren rejonu zamieszkania można będzie wyjechać tylko do pracy, na pogrzeb i w celach medycznych.

Za wyjątkiem nagłych przypadków spotykać się można będzie tylko z osobami z jednego gospodarstwa domowego.

Wszystkie placówki edukacyjne będą pracować zdalnie. Jedynie przedszkola będą musiały przyjmować dzieci, jeśli ich rodzice nie mają możliwości pracy zdalnej.

Dotychczas czynne były wszystkie sklepy, które musiały jednak przestrzegać odpowiednich wytycznych sanitarnych. Zajęcia przedszkolne i w szkołach podstawowych odbywały się stacjonarnie.

Do tej pory w liczącej 2,79 mln obywateli Litwie potwierdzono ponad 95 tys. zakażeń koronawirusem. Z powodu COVID-19 zmarło ponad 800 osób. Każdego dnia w kraju odnotowuje się ponad 2 tys. nowych infekcji.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz