Więcej pieniędzy na leczenie szpitalne

16 Grudnia 2020, 12:20 NFZ narodowy fundusz zdrowia

NFZ  zmienia plan finansowy. Finalnie w 2020 r. zwiększył o 67 mln zł finansowanie szpitali. Wpływy ze składki zdrowotnej nie zmieniły się, za to o 145 mln zwiększyły się przychody Funduszu z innych źródeł. M.in. z tytułu nałożonych kar

Komisja Zdrowia będzie dziś zatwierdzać zmianę planu finansowego NFZ jeszcze na 2020 r. Ze zmian dokumentu, jaki otrzymali posłowie wynika, że NFZ zwiększył wydatki na lecznictwo szpitalne. Finalnie w 2020 r. wzrastają one z 53 mld 293 mln do 53 mld 360 mln. Czyli jest tu wzrost o 67 mln. 

Ze zmienionego planu finansowego wynika także, że 67 mln będzie rozdysponowane na poszczególne oddziały.  Prawie 10 mln więcej dostanie mazowiecki oddział NFZ, 6 mln małopolski i prawie 5 mln dolnośląski. Najmniej, bo po 2-3 mln zyskają pozostałe oddziały. Pieniądze te trafią do szpitali. Będą z nich sfinansowane świadczenia nielimitowane.

Składka na stałym poziomie

Niemniej jednak, zwiększone nakłady na szpitalnictwo to nie efekt wyższych wpływów ze składki zdrowotnej. Wpływy z tej, jak zakładał NFZ w poprzednich miesiącach, pozostaje na poziomie 94 mld. 

Za to o 145 mln zwiększyły się przychody z pozostałych źródeł NFZ.  Są to kwoty płynące m.in. z kar nakładanych  przez NFZ, lokat czy wynajmu różnych pomieszczeń. Ze zmienionego planu finansowego wynika także, że o 15 mln mniejsze, niż zakładał NFZ, będą przychody z lokat.

Co ciekawe, w NFZ zostanie więcej pieniędzy dzięki temu, że mniej wydał na zobowiązania, które musiałby spłacić mocą wyroków sądowych. Zakładał, że wyda na to 132 mln, a tymczasem wydał 69 mln. 

Być może jest to efekt tego, że sąd z powodu pandemii w 2020 r., pracowały mniej sprawnie, wiele rozpraw było odwoływanych i nie zawsze sądy potrafiły sobie poradzić z przeprowadzeniem sprawnej rozprawy za pomocą programów zdalnych, w trybie online.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz