Sestrin czyli białko, które wydłuża życie

16 Grudnia 2020, 14:29 badania

Badacze z niemieckiego Instytutu Biologii Starzenia im. Maxa Plancka donoszą o białku, które może być potencjalnym czynnikiem przeciwstarzeniowym.

Część naukowców podnosi, że zmniejszone spożycie pokarmu prowadzi do wydłużenia życia wielu zwierząt i może poprawiać zdrowie ludzi. Badacze z Instytutu Biologii Starzenia im. Maxa Plancka zidentyfikowali cząsteczkę łączącą zmniejszone spożycie pokarmu z wydłużeniem życia.

W badaniach na organizmie muszek owocowych, naukowcy skupili się na białku o nazwie Sestrin, które jak się okazało, pośredniczy w powstawaniu wspomnianej wyżej zależności. Wynik badań opublikowano w czasopiśmie naukowym Nature.

Czym są sestriny?

Wiadomo, że Sestriny gromadzą się w mięśniach po treningu. Jednocześnie każda długotrwała aktywność fizyczna zwiększa wytrzymałość mięśni i całego organizmu, poprawia wrażliwość na insulinę i ma korzystny wpływ na wszystkie procesy metaboliczne.

Naukowcy odkryli, że aktywacja Sestrin naśladuje zarówno molekularne, jak i fizjologiczne efekty ćwiczeń. Oznacza to, że białko to jest mediatorem, od którego zależy efekt treningu - wyniki badań opublikowane zostały w styczniu 2020 r. w czasopiśmie Nature.

Teraz, kolejna grupa naukowców donosi, że zwiększenie ilość Sestrinu u owadów wpływa znacząco na długość ich życia, jednocześnie chroniąc muszki przed skutkami diety bogatej w białko, która normalnie jest dla nich niekorzystna.

Sestrin może być potencjalnym czynnikiem przeciwstarzeniowym

Niedawno stało się jasne, że to ograniczenie niektórych składników pokarmowych, szczególnie białek i poszczególnych aminokwasów, jest ważniejsze dla organizmu niż ogólne zmniejszenie ilości kalorii- wskazują autorzy publikacji i dodają, na poziomie molekularnym jest jeden szczególnie ważny dla długowieczności szlak sygnałowy, zwany szlakiem TOR.

- Wyniki naszych eksperymentów na muszkach ujawniły, że Sestrin może być potencjalnym czynnikiem przeciwstarzeniowym. Wykazaliśmy, że białko to wiąże określone aminokwasy, a kiedy zahamowaliśmy to wiązanie, szlak sygnałowy TOR u much stał się mniej aktywny, a same owady żyły dłużej - relacjonuje Linda Partridge, kierownik zespołu badawczego.

Jak dodaje, muszki ze zmutowanym białkiem Sestrin, niezdolnym do wiązania aminokwasów, wykazały poprawę stanu zdrowia nawet, kiedy były karmione dietą bogatą w białko. Okazało się także, że zwiększenie ilości tego białka w komórkach macierzystych znajdujących się w jelicie muchy, powodowało wydłużenie życia muszek o ok. 10 procent w porównaniu do grupy kontrolnej.

- Jesteśmy ciekawi, czy funkcja Sestrin u ludzi jest podobna jak u much. Eksperymenty na myszach wykazały już, że Sestrin jest niezbędny dla korzystnego wpływu ćwiczeń na zdrowie zwierzęcia. Lek, który zwiększa aktywność białka Sestrin, może zatem być w przyszłości nowatorskim podejściem do spowolnienia procesu starzenia -podsumowuje współautor badania, Jiongming Lu.

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz