Sejm przyjął propozycję budżetu na 2021 r. 82,3 mld deficytu

17 Grudnia 2020, 11:20 kasa pieniądze

Sejm w czwartek przyjął propozycję budżetu na 2021 rok wraz z poprawkami komisji finansów publicznych.

Według założeń wpływy do skarbu państwa wyniosą w przyszłym roku 404,4 mld zł, a wydatki 486,7 mld zł. To oznacza deficyt na poziomie 82,3 mld zł.

Projekt zakłada, że PKB w ujęciu realnym wzrośnie o 4 proc., średnioroczny wzrost cen towarów i usług konsumpcyjnych wyniesie 1,8 proc., wzrost przeciętnego rocznego funduszu wynagrodzeń ma sięgnąć 2,8 proc., a wzrost spożycia prywatnego, w ujęciu nominalnym, wyniesie 6,3 proc. 

Jak zaznaczyło Ministerstwo Finansów, wystarczy to na zabezpieczenie potrzeb związanych z walką z pandemią koronawirusa, a także planowane wcześniej inwestycje.

 280 poprawek do projektu ustawy budżetowej

Sejm do rozpatrzenia miał niemal 900 poprawek, ponad 600 wniosków mniejszości (poprawek zgłoszonych po pierwszym czytaniu odrzuconych przez komisję finansów publicznych) i prawie 280 poprawek zgłoszonych w drugim czytaniu.

Sejm przychylił się do wniosku zakładającego łączne głosowanie poprawek, które otrzymały pozytywną bądź negatywną opinię komisji i wnioskami mniejszości. Zamiast kilkuset głosowań, posłowie przebrnęli przez głosowanie w zaledwie 4 turach.

Zastrzeżenia do takiego sposobu głosowania zgłaszała opozycja.

- Nie ma zgody na to, abyśmy poprawki do budżetu państwa traktowali jako narzędzie, dlatego że wam się nie chce po prostu pracować - mówił Krzysztof Gawkowski z Lewicy. 

Marszałek Sejmu Elżbieta Witek stwierdziła, że podczas środowego prezydium i konwentu nie padły uwagi co do trybu głosowań a taki tryb procedowania jest zgodny z regulaminem.

Po głosowaniach posłowie Koalicji Obywatelskiej poinformowali, że rozważają zawiadomienie do prokuratury ws. blokowania poprawek przy głosowaniu budżetowym.

Dzisiaj jesteśmy w sytuacji podobnej, kiedy znowu kierownictwo Sejmu zdecydowało, że dyskusji nad budżetem państwa nie będzie, mimo że dyskusja dot. budżetu jest najważniejsza dyskusją w Polsce, bo dotyczy każdego z nas, dotyczy każdej złotówki, która wpływa do budżetu państwa, która jest wydatkowana przez polskie państwo w imieniu polskich obywateli. Ten budżet jest dla PiS-u rzeczywiście budżetem wstydu. Jest budżetem, który nie zwiększa wydatków na ochronę zdrowia, który zawiera nowe podatki. Tak jak w roku 2016 rozważamy złożenie zawiadomienia do prokuratury ws. przekroczenia uprawnień w związku z tym, że poprawki głosowane dzisiaj w Sejmie nie mogły być głosowane poprawnie, bo posłowie nie mieli możliwości wybory – mówił szef klubu KO Cezary Tomczyk.

Zmiany w projekcie

Jedna z poprawek posłów PiS zakłada zmniejszenie o 8 mln zł wydatków w części budżetowej na partie polityczne i komitety wyborcze (rozdział dotacje i subwencje) z przeznaczeniem ich na zwiększenie wydatków w części dotyczącej Najwyższej Izby Kontroli, konkretnie na budowę zintegrowanej platformy wsparcia procesów kontrolnych.

Komisja zaakceptowała też m.in. propozycję przesunięcia 24,2 mln z rezerwy związanej z ochroną zdrowia na wydatki na "Program zapobieżenia negatywnym skutkom deficytu pilotów w Śmigłowcowej Służbie Ratownictwa Medycznego (HEMS) oraz modernizacji samolotowego zespołu transportowego w Lotniczym Pogotowiu Ratunkowym w Warszawie".

Projekt przyszłorocznego budżetu upoważnia też ministra finansów do przekazania TVP i Polskiemu Radiu nowo wyemitowanych skarbowych papierów wartościowych na kwotę 1,95 mld zł jako rekompensaty za utracone wpływy abonamentowe.

Sejm odrzucił z kolei poprawkę Koalicji Obywatelskiej, by tyle samo nowo wyemitowanych skarbowych papierów przekazać do NFZ na dofinansowanie leczenia chorób nowotworowych i chorób układu sercowo - naczyniowego.

Ile na zdrowie?

Zgodnie z założeniami ustawy budżetowej, na rok 2021 zapewniono m.in. "zwiększenie nakładów na finansowanie ochrony zdrowia do poziomu 5,3 proc. PKB (wydatki budżetowe w porównaniu do 2020 r. wrosną o ok. 11,6 mld zł, tj. wzrost o 104 proc.)".

Skonsolidowana kwota wydatków na ochronę zdrowia ma wynieść 18,61 mld zł, w tym na; System opieki zdrowotnej i dostęp do świadczeń opieki zdrowotnej (10,72 mld zł), Ratownictwo Medyczne (2,74 mld zł), Politykę Lekową (1,12 mld zł), Rozwój infrastruktury systemu ochrony zdrowia (1,56 mld zł) oraz profilaktykę, edukację i promocję zdrowia oraz nadzór sanitarno epidemiologiczny (2,48 mld zł)

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz