Od soboty lockdown na Słowacji

17 Grudnia 2020, 12:44 maska ochronna maseczka maseczki covid koronawirus pandemia epidemia

Rząd Słowacji zadecydował, że od soboty w kraju będą obowiązywały zaostrzone środki bezpieczeństwa mające na celu ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa SARS-CoV-2.

To kolejny kraj sąsiadujący z Polską, zaraz po Niemczech, Czechach, Litwie i Ukrainie, który zadecydował o zaostrzeniu obostrzeń na czas Świąt Bożego Narodzenia.

W ostatnich tygodniach liczba nowych zakażeń w Słowacji zaczęła rosnąć a we wtorek potwierdzono w kraju prawie 8 tys. nowych zakażeń.

Wirus rozprzestrzenia się w sposób niekontrolowany. Sytuacja jest poważna, jak nigdy - powiedział minister zdrowia Marek Krajčí.

Na nic się zdała rządowa strategia masowego testowania obywateli. Jak informował premier Słowacji Igor Matović, dzięki powszechnemu stosowaniu testów antygenowych możliwe jest ograniczenie transmisji wirusa o ok. 55 proc.

Przypomnijmy, że podczas badań przesiewowych przeprowadzanych w blisko 5,5-milionowym kraju pobrano próbki wymazu od ponad 4,89 mln obywateli. Pozytywny wynik na obecność koronawirusa SARS-CoV-2 uzyskano w przypadku 0,95 proc. Do diagnostyki wykorzystano szybkie testy antygenowe.

Jakie nowe obostrzenia?

Miesiąc później, w środę (16. grudnia) rząd Słowacji zdecydował, że od soboty 19 grudnia na Słowacji będzie obowiązywał zakaz wychodzenia, za wyjątkiem szczególnych sytuacji takich jak wyjścia do sklepów spożywczych i aptek, do banku czy poczty, najbliższej rodziny czy do placówki medycznej.

Działać będą mogły tylko sklepy sprzedające najbardziej potrzebne towary spożywcze, drogerie i apteki. Służby sanitarne mają jeszcze doprecyzować, czy zakaz działalności handlowej obejmie wielobranżowe sklepy wielkopowierzchniowe.

Dozwolone będą także msze, sporty indywidualne, w tym narciarstwo - oraz "przebywanie na łonie natury".

Na święta obowiązywać także będzie limit spotkań, wyłącznie osób z dwóch gospodarstw domowych.

Na razie nowe regulacje mają obowiązywać do 29 grudnia. Wicepremier Štefan Holý przyznał jednak, że prawdopodobnie zostaną przedłużone do 10 stycznia.

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz