KO złoży poprawki do ustawy budżetowej. Dodatkowe 6 mld zł na zdrowie

18 Grudnia 2020, 9:57 sejm

Koalicja Obywatelska złoży w Senacie poprawki do ustawy budżetowej na 2021 r., zwiększające wydatki na służbę zdrowia o 6 mld zł - zapowiedział w czwartek lider Platformy Obywatelskiej Borys Budka. 

Sejm uchwalił w czwartek ustawę budżetową na 2021 r. z deficytem na koniec roku w wysokości 82,3 mld zł. Wcześniej, przy sprzeciwie opozycji, zaakceptowany został wniosek klubu PiS, by łącznie głosować poprawki, przyjęcie których rekomendowała Komisja Finansów Publicznych, a następnie łącznie głosować poprawki i wnioski mniejszości, o odrzucenie których wnioskowała komisja. Warto podkreślić, że chodzi o ponad 800 poprawek i wniosków mniejszości. Teraz przyszłoroczna ustawa budżetowa trafi do Senatu.

Sejm w ekspresowym tempie, w trzech głosowaniach zdecydował o kształcie najważniejszej, jeśli chodzi o funkcjonowanie państwa ustawy, czyli o ustawie budżetowej. Niestety ten pośpiech, to głosowanie an bloc wszystkich poprawek spowodowało, że zamiast budżetu, który ma sprostać oczekiwaniom Polek i Polaków, mamy do czynienia z budżetem, który nie jest budżetem dobrym, nie jest budżetem przyszłości - mówił podczas czwartkowej konferencji w Sejmie Borys Budka.

Jak zaznaczał lider PO, w czasach pandemii budżet powinien skoncentrować się na problematyce zdrowotnej.

- Niestety mamy do czynienia z największym od II wojny światowej wskaźnikiem umieralności w Polsce. Odpowiedzialna władza odpowiedziałaby na to wyzwanie zwiększając środki na służbę zdrowia, na ochronę zdrowia - mówił Borys Budka.

Podkreślił, że KO proponowała do budżetu szereg poprawek, które zwiększały wydatki na ochronę zdrowia o ponad 6 mld zł.  Dodał, że "niestety w jednym głosowaniu odrzucono wszystkie dobre poprawki KO, a w II głosowaniu przeprowadzono wyłącznie poprawki, które były autorstwa tej władzy".

Jak zapowiedział podczas czwartkowej konferencji, zwróci się on do Senatu i poprosi o  to, "by wydatki na służbę zdrowia zostały zwiększone o co najmniej 6 mld zł, aby docelowo dojść w tym projekcie budżetu do blisko 6 proc. PKB"

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz