M.Dworczyk o terminie pierwszych szczepień przeciw COVID w Polsce

21 Grudnia 2020, 9:16 dworczyk

- Jeśli dzisiaj Europejska Agencja Leków (EMA) zatwierdzi szczepionkę przeciwko COVID-19 firmy Pfizer, to wszystko wskazuje, że 26 grudnia wieczorem do Polski dojedzie blisko 10 tysięcy dawek i 27 grudnia zostanie zaszczepionych pierwszych 10 tysięcy osób - zapowiedział szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk w poniedziałek (21 grudnia) rano.

M. Dworczyk na antenie RMF FM pytany o termin uruchomienia w Polsce szczepień przeciwko COVID-19, zaznaczył, że zależy to m.in. od pozytywnej oceny EMA, Komisji Europejskiej oraz "deklaracji producenta, że szczepionka dojedzie".

Jak przypomniał M. Dworczyk, szczepienia w Polsce rozpoczną się od tzw. grupy zero, czyli pracowników podmiotów prowadzących działalność leczniczą, więc scenariusz, że już 27 grudnia ruszą szczepienia pierwszych 10 tysięcy osób, objąłby właśnie tzw. grupę zero.

- Jako pierwszy będą szczepieni nie politycy, ale członkowie personelu medycznego i pracownicy podmiotów leczniczych - wskazywał szef kancelarii premiera.

- W tej chwili selekcjonowanych jest kilkadziesiąt punktów w Polsce, gdzie pierwsze szczepienia z tych blisko 10 tysięcy osób będą miały miejsce. To będą tzw. szpitale węzłowe - wyjaśnił.

Dodał, że obecnie "zdolność do szczepień jest na poziomie 3,5 miliona dawek miesięcznie".

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz