Nowy szczep koronawirusa w Europie. Pilne spotkanie państw UE

21 Grudnia 2020, 10:24 laboratorium diagnostyka koronawirus covid

Od niedzieli w Wielkiej Brytanii obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa w związku z pojawieniem się nowego szczepu wirusa. Niemiecka prezydencja wezwała państwa członkowskie na pilne posiedzenie zarządzania kryzysowego.

Brytyjscy naukowcy wykryli przed kilkoma dniami nowy szczep koronawirusa. Ustalono, że jest w stanie szybciej się rozprzestrzeniać.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że wstępne dane sugerują, że wirus krążący w Londynie i południowo-wschodniej Anglii jest nawet o 70 procent bardziej podatny na przenoszenie. Podkreślił jednak, że „nie ma dowodów na to, że jest bardziej śmiercionośny lub powoduje cięższą chorobę” lub że szczepionki będą mniej skuteczne.

- To wymknęło się spod kontroli i musimy nad tym znów zapanować - przyznał w wywiadzie dla BBC brytyjski minister zdrowia.

W związku z wykryciem nowego szczepu wirusa u ludzi premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson, mimo wcześniejszych deklaracji o łagodzeniu obostrzeń, w sobotę ogłosił, że z dniem następującym, w Londynie, większości południowo-wschodniej Anglii, a także w całej Walii obowiązują nowe zasady sanitarne. W tych rejonach poruszanie się zostało ograniczone do minimum i wstrzymano możliwość wyjazdów zagranicznych. 

 Pilne spotkanie państw UE

W odpowiedzi na doniesienia dot. nowego szczepu wirusa w Wielkiej Brytanii, Niemiecka prezydencja zwołała na poniedziałek pilne spotkanie państw Unii Europejskiej.

"Prezydencja niemiecka zaprosiła państwa członkowskie UE na pilne posiedzenie mechanizmu kryzysowego jutro rano o godzinie 11:00. W porządku obrad koordynacja UE w odpowiedzi na nowo zidentyfikowany wariant COVID-19 w Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze w niedzielę wieczorem rzecznik niemieckiej prezydencji Sebastian Fischer. 

Z kolei Szef Rady Europejskiej Charles Michel zorganizował w niedzielę spotkanie z przedstawicielami krajów członkowskich Wspólnoty w sprawie nowej odmiany koronawirusa.

WHO wzywa do kontroli 

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) wezwała w niedzielę kraje Europy do zaostrzenia kontroli z powodu pojawienia się w Wielkiej Brytanii nowego wariantu koronawirusa. Według WHO dziewięć zakażeń nowym wariantem koronawirusa potwierdzono także w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

WHO zaleca swoim członkom zwiększenie możliwości sekwencjonowania wirusa, zanim będzie więcej wiadomo o zagrożeniu stwarzanym przez ten nowy wariant.

Zawieszone loty w Europie

Już w weekend w reakcji na doniesienia z Wielkiej Brytanii Belgia, Holandia, Francja, Niemcy, Szwecja czy Włochy ogłosiły zakaz połączeń lotniczych, morskich, kolejowych i drogowych z Wielką Brytanią. Ograniczenia nie dotyczą transportu towarów. 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz