Warszawska izba lekarzy wnioskuje ws. wypowiedzi S. Karczewskiego

21 Grudnia 2020, 10:25 Lekarze

Zespół ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie zwrócił się do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w sprawie wypowiedzi byłego marszałka Senatu lek. Stanisława Karczewskiego. Czy S. Karczewski naruszył lub złamał Kodeks Etyki Lekarskiej?

Jak informuje OIL Warszawa, zespół ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia przy tej izbie zwrócił się do Naczelnego Rzecznika Odpowiedzialności Zawodowej w sprawie wypowiedzi lek. Stanisława Karczewskiego.

Chodzi o wypowiedź na Twitterze S. Karczewskiego nawiązującą do wypowiedzi innego polityka i zarazem lekarza Władysława Kosiniaka-Kamysza (lidera PSL), który to zaproponował Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie zaszczepienie przeciw SARS-CoV-2.

„Zwracam się z prośbą o przeanalizowanie treści wypowiedzi lek. Stanisława Karczewskiego zamieszczonej w portalu Twitter pod adresem:  https://twitter.com/StKarczewski/status/1340224374989795329?s=20 o treści:
Panie Prezydencie. Zachęcam do szczepienia. Sam, choć przeszedłem#COVID19, będę się szczepił. Ale stanowczo odradzam ofertę Pana @KosiniakKamysz. Są politycy, którym się ufa i są tacy, którym trudno ufać.”
Powyższy komentarz nawiązywał do wypowiedzi lekarza Władysława Kosiniaka-Kamysza, który to zaproponował Prezydentowi RP Andrzejowi Dudzie zaszczepienie przeciw SARS-CoV-2.” – o zbadanie tej wypowiedzi pod kątem naruszenia zasad Kodeksu Etyki Lekarskiej w imieniu OIL w Warszawie wystąpił lek. Michał Gontkiewicz, Przewodniczący zespołu ds. monitorowania naruszeń w ochronie zdrowia.

Czy złamano normy Kodeksu Etyki Lekarskiej? 

Według M. Gontkiewicza, "powyższa publiczna wypowiedź jawnie godzi w Kodeks Etyki Lekarskiej, w szczególności art. 52 KEL".

"Dodatkową konsekwencją wskazanej wypowiedzi lek. Karczewskiego jest swoista sugestia, że poglądy polityczne mogą przeważać nad profesjonalizmem medycznym i publicznie zmniejsza zaufanie do zawodu lekarza" - wskazuje przewodniczący zespołu.

Jak argumentuje, art. 3 KEL wyraźnie mówi, że „lekarz powinien zawsze wypełniać swoje obowiązki z poszanowaniem człowieka bez względu na wiek, płeć, rasę, wyposażenie genetyczne, narodowość, wyznanie, przynależność społeczną, sytuację materialną, poglądy polityczne lub inne uwarunkowania.” 

 

Źródło: OIL Warszawa

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz