Zakazy lotów z Wielkiej Brytanii. Jak Europa reaguje na nowy szczep koronawirusa

21 Grudnia 2020, 10:38 lotnisko samolot

Wiele krajów europejskich w tym Polska nałożyły ograniczenia w podróży w relacji z Wielką Brytanią, aby powstrzymać rozprzestrzenianie się nowego szczepu koronawirusa, który jest do 70% bardziej zakaźny.

Ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa - poinformował w niedzielę wieczorem na swoim twitterze rzecznik rządu Piotr Müller

 Nowy szczep wirusa zidentyfikowany w Europe

Jako pierwsi o nowym szczepie wirusa poinformowały brytyjskie władze. Premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson powiedział, że wstępne dane sugerują, że wirus krążący w Londynie i południowo-wschodniej Anglii jest nawet o 70 procent bardziej podatny na przenoszenie. Podkreślił jednak, że „nie ma dowodów na to, że jest bardziej śmiercionośny lub powoduje cięższą chorobę” lub że szczepionki będą mniej skuteczne.

Jak donosi WHO, nowy szczep został również zidentyfikowany w Danii, Holandii i Australii. W poniedziałek francuski minister zdrowia Olivier Véran powiedział, że jest "całkowicie możliwe", że nowy szczep krążył już we Francji, chociaż ostatnie testy nie wykryły go w tym kraju.

Zakaz lotów w Europie

Już w weekend w reakcji na doniesienia z Wielkiej Brytanii Belgia, Holandia, Francja, Niemcy, Szwecja, Włochy, Austria, Rumunia i Bułgaria ogłosiły czasowy zakaz połączeń lotniczych, morskich, kolejowych i drogowych z Wielką Brytanią. Ograniczenia nie dotyczą transportu towarów. 

Jako ostatnio tymczasowe zakazy lotów z Wielkiej Brytanii ogłosiły także Polska i Norwegia.

 

 
 
Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz