MZ: testy dla każdej osoby, która w ostatnim czasie wróciła z Wielkiej Brytanii

21 Grudnia 2020, 10:30 covid koronawirus epidemia

Minister zdrowia Adam Niedzielski wydał dyspozycję w związku z informacjami o nowym szczepie koronawirusa. Sanepid ma wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.

"Przed chwilą wydałem dyspozycje Głównemu Inspektoratowi Sanitarnemu, aby od jutra wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii" - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski. Szef resortu poprosił też, by w celu wykonania testu kontaktować się z lokalnym sanepidem.

 
 Zakaz lotów do Wielkiej Brytanii

Poza testami na obecność koronawirusa u Polaków, którzy ostatnio byli w Wielkiej Brytanii, rząd wprowadził też inne decyzje.

Rzecznik rządu Piotr Müller poinformował w niedzielę wieczorem, że loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostają zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek. CzytajEuropa izoluje się od Wielkiej Brytanii

 Nowy szczep wirusa w Europie

Brytyjscy naukowcy wykryli przed kilkoma dniami nowy szczep koronawirusa. Ustalono, że jest w stanie szybciej się rozprzestrzeniać.

Brytyjski premier Boris Johnson powiedział, że wstępne dane sugerują, że wirus krążący w Londynie i południowo-wschodniej Anglii jest nawet o 70 procent bardziej podatny na przenoszenie. Podkreślił jednak, że „nie ma dowodów na to, że jest bardziej śmiercionośny lub powoduje cięższą chorobę” lub że szczepionki będą mniej skuteczne.

Według Światowej Organizacji Zdrowia nowy szczep koronawirusa potwierdzony został w Danii, Holandii i Australii. Włoskie ministerstwo zdrowia poinformowało w niedzielę wieczorem, że w Rzymie także stwierdzony został przypadek zakażenia. Infekcja zdiagnozowana została u mężczyzny, który niedawno wrócił z Wielkiej Brytanii. 

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz