Zawody medyczne apelują o niepodpisywanie ustawy o kadrach

21 Grudnia 2020, 11:46 covid koronawirus epidemia pandemia lekarz choroby zakazne respirator

Samorządy zawodów medycznych, reprezentujące ponad pół miliona profesjonalistów medycznych, zwróciły się do Prezydenta RP Andrzeja Dudy z apelem o niepodpisywanie tzw. ustawy o kadrach medycznych. Wprowadza ona ułatwienia w zatrudnianiu w medyków spoza Unii Europejskiej. Jak ostrzegają sygnatariusze apelu, ustawa ta jest "niebezpieczna".

Chodzi o ustawę z dnia 27 listopada 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia w okresie ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii kadr medycznych. Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu w nocy z 17 na 18 grudnia Sejm RP dwukrotnie głosował nad uchwałą Senatu RP o odrzuceniu w całości tej ustawy; w pierwszym głosowaniu przeciwko wnioskowi o jej odrzucenie nie było bezwzględnej większości głosów, więc PiS zgłosił wniosek o reasumpcję głosowania i w kolejnym - uchwała Senatu została odrzucona, a więc ustawa trafiła do podpisu Prezydenta RP. Lekarze: rządzący siłą przepychają ustawę o kadrach spoza UE

Zbyt szerokie otwarcie rynku bez uzasadnienia

"Zawarte w ustawie rozwiązania nie gwarantują rzeczywistej weryfikacji kwalifikacji osób dopuszczanych do wykonywania zawodów medycznych, aktualności posiadanej przez nich wiedzy medycznej ani nawet ich zdolności do komunikowania się z pacjentem w języku polskim. Tak szerokie i niekontrolowane otwarcie systemu ochrony zdrowia na osoby, które wykształcenie oraz kwalifikacje zawodowe zdobyły w krajach, w których systemy kształcenia w zawodach medycznych są istotnie różne od standardów przyjętych na obszarze Unii Europejskiej nie znajduje uzasadnienia nawet w trwającym obecnie stanie epidemii" - piszą przedstawiciele samorządów zawodów medycznych w apelu do Prezydenta RP.

Zapisy niezgodne z Konstytucją

W ich ocenie, ustawa w tym kształcie jest sprzeczna z art. 17 ust. 1 Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej w zakresie, w jakim dotyczy zagadnień związanych z przyznawaniem i potwierdzaniem prawa do wykonywania zawodu. "Neguje osadzone w ustawie zasadniczej uprawnienia i obowiązki samorządów zawodowych w zakresie sprawowania pieczy nad wykonywaniem zawodów zaufania publicznego oraz uniemożliwia ich sprawowanie przez samorządy zawodowe w rzeczywisty i odpowiedzialny sposób" - wskazują sygnatariusze dokumentu.

Zaapelowali więc "o powstrzymanie się od podpisania tej niebezpiecznej ustawy oraz o pilne spotkanie z przedstawicielami samorządów medycznych".

Dokument został podpisany przez: Prezesa Naczelnej Rady Lekarskiej Andrzeja Matyję, Prezes Naczelnej Rady Pielęgniarek i Położnych Zofię Małas, Prezesa Krajowej Izby Fizjoterapeutów Macieja Krawczyka oraz Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych Alinę Niewiadomską.

Źródło: NIL

Polecamy także: 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz