Rozporządzenie o nowych obostrzeniach już opublikowane

22 Grudnia 2020, 9:26 rodzina dziecko maska maseczka epidemia pandemia koronawirus covid

W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie rządu w sprawie obostrzeń w związku z epidemią. Co przewidziano w okresie do 17 stycznia?

Chodzi o opublikowane w Dzienniku Ustaw w poniedziałek wieczorem rozporządzenie rządu w sprawie ustanowienia ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.

W myśl tych przepisów od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 r. obowiązywać będą m.in. obostrzenia w działalności hoteli i galerii handlowych.

Sylwestrowy zakaz przemieszczania się

Rozporządzenie przewiduje  m.in., że od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00 na obszarze Polski przemieszczanie się osób jest możliwe wyłącznie w celu: wykonywania czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej oraz zaspokajania niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Hotele i galerie handlowe

Ponadto zgodnie z zapisami rozporządzenia do 17 stycznia obowiązywać będą m.in. ograniczenia w działalności hoteli. Będą mogły przyjmować tylko m.in. medyków, załogi samolotów, kierowców transportu drogowego. Możliwa będzie także działalność hoteli robotniczych lub dla pracowników sezonowych.

Ograniczona zostanie też działalność galerii handlowych. W obiektach handlowych lub usługowych o powierzchniach powyżej 2000 m.kw. będzie obowiązywał zakaz handlu detalicznego, jednak z wyjątkami. Zakupy zrobimy nadal w sklepach spożywczych, aptekach, drogeriach, księgarniach, sklepach zoologicznych, budowalnych, meblowych, z akcesoriami samochodowymi a także otwarte pozostaną punkty z usługami telekomunikacyjnymi.

Nadal restauracje i bary będą mogły sprzedawać posiłki wyłącznie na wynos.

Kluby, obiekty sportowe

Rozporządzenie wprowadzi też ograniczenia w funkcjonowaniu obiektów sportowych czy dyskotek. W dniach 28 grudnia - 17 stycznia nie będą mogły działać m.in. dyskoteki i kluby nocne oraz baseny, aquaparki, siłownie, kluby i centra fitness, z wyłączeniem tych, które działają w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów, czy przeznaczonych dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Jak przewiduje rozporządzenie, nie będzie można też w tym terminie prowadzić działalności usługowej związanej z poprawą kondycji fizycznej. 

Zakaz przemieszczania się dzieci w "ferie"

Do 17 stycznia 2021 r. od poniedziałku do piątku, w godzinach 8.00–16.00,  dzieci i młodzież do ukończenia 16. roku życia będą mogły wyjść na spacer wyłącznie pod opieką rodzica, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej. Wyjątkiem będzie możliwość samodzielnego  przemieszczanie się w celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej, lub miejsca przeprowadzania egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, a w przypadku uczniów realizujących praktyczną naukę zawodu – także do miejsca realizacji tej nauki oraz powrót z nich do miejsca zamieszkania. Samodzielne przemieszczanie się możliwe będzie też w ramach obozów szkoleniowych dla uczniów szkół mistrzostwa sportowego oraz uczniów oddziałów mistrzostwa sportowego, lub półkolonii.

Ułatwienia dla osób zaszczepionych przeciwko COVID-19

Rozporządzenie wprowadza też pewne wyjątki w obostrzeniach dla osób, które już zaszczepiły się przeciwko COVID-19. O ile warunkiem przyjęcia do hospicjum, oddziału medycyny paliatywnej jest negatywny wynik testu na COVID, to w przypadku osób, które się zaszczepiły, wykonanie testu nie będzie wymagane.

Ponadto osoby zaszczepione zostaną przyjęte do domu pomocy społecznej bez wykonywania testu.

Źródło: Dziennik ustaw

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz