Program Szczepień Ochronnych na 2021 r. ogłoszony

23 Grudnia 2020, 10:07 dziecko niemowlę

Ministerstwo zdrowia opublikowało komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego ws. Programu Szczepień Ochronnych na rok 2021. Jakie szczepienia będą obowiązkowe, a jakie zalecane?

Chodzi o Program Szczepień Ochronnych na 2021 r.

Nowością w programie jest wprowadzenie - jako powszechnego - szczepienia dzieci przeciwko rotawirusom.

Obecnie szczepienie to jest zalecane, czyli dobrowolne i płatne. Środowisko pediatrów od dłuższego czasu zabiegało o wpisanie tego szczepienia jako obowiązkowego oraz refundowanego, podkreślając, że szczepienie całej populacji jest w stanie właściwie zabezpieczyć dzieci, ale także inne grupy osób i wpłynie na zmniejszenie liczby hospitalizacji spowodowanych rotawirusami. Zalecenie rozszerzenia Programu Szczepień Ochronnych znalazło się także w rekomendacjach Rady Sanitarno-Epidemiologicznej przy Głównym Inspektorze Sanitarnym oraz Zespołu ds. Szczepień Ochronnych przy Ministrze Zdrowia.

 

Mniej hospitalizacji, niższe koszty dla systemu

MZ szacowało w projekcie, że po wprowadzeniu powszechnego szczepienia przeciwko rotawirusom koszty hospitalizacji zostaną zmniejszone o ok. 60 mln zł już w pierwszym roku funkcjonowania rozszerzonego Programu Szczepień Ochronnych. Obecnie szacuje się, że koszty hospitalizacji dzieci z powodu zakażeń wywoływanych przez rotawirusy to rocznie nawet 120 mln zł.

Warto podkreślić, że szczepienie przeciwko rotawirusom jest podawane doustnie. Są to trzy dawki do 6 miesiąca życia.

Źródło: MZ

 

Dziękujemy! Twój komentarz został pomyślnie dodany i oczekuje na moderację.

Dodaj komentarz